Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 9 май 2013 г.

Голямата измама и на тези избори е популисткият лозунг, че политиците могат да дадат работа, заплати, могат да дадат високи доходи на хората

Аз, като избирател, ще дам гласа си за политик, който не ме лъже, който ми казва истината, колкото и да е тъжна или горчива тя; няма да дам гласа си за политици, които ме лъжат със сладки, упоителни лъжи; да, залагам на политик, който говори самата истина, без да се мазни на хората, без да бълва сладки, захаросани лъжи; ще гласувам за Иван Костов; ето, четете какво казва той в едно свое интервю от последните дни:


Водещ: Защо не е щастлив българинът?

Иван Костов: Защо не е щастлив?

Водещ: Защо по всички класации, обективно, той трябва да е поне средно щастлив, а като се стигне до въпроса за щастието, е винаги последен, предпоследен, изпреварен от всички други народи по света?

Иван Костов: Не мога да кажа защо не е щастлив. Сигурно, защото е много беден, сигурно, защото знае, че е най-беден.

Водещ: Поне, колкото другите бедни, които се чувстват по-щастливи.

Иван Костов: Той не се сравнява с хората в Азия и Африка, той се сравнява с европейците. И там, виждайки се най-беден, заради това е най-нещастен.

Водещ: Нали, понеже в дни като тези трябва да говорим за това, не можеш да бъдеш нещастен, ако имаш синапово зърно вяра? Не вярва ли българинът?

Иван Костов: Да, ако има синапено зърно вяра, той може да премести планини. Но, ако няма, както е характерно за много хора в България, ако са безверници, или ако са безбожници, което е едно и също нещо, наистина им остава само да бъдат нещастни.

Водещ: Ако вярваш, не можеш да бъдеш нещастен.

Иван Костов: Ако вярваш, не можеш да бъдеш нещастен, така е, защото се уповаваш. Имаш си своето упование, имаш си своята надежда. Те са ти достатъчни да не изпадаш поне в нещастие и самосъжаление.

Водещ: Ако тълкуваме притчата за талантите, българинът на кой от тримата слуги на онзи човек, който дал на всеки по един талант, първият ги вложил, умножил, вторият не толкова, третият закопал и гордо върнал таланта…, ако съдим по парите в банките, българинът изглежда в момента като такъв човек, който каквото има, гледа да го прибере, да го закопае, да не използва.

Иван Костов: То е свързано с предишното. Тъй като няма вяра, тъй като няма положителни очаквания, не рискува, за каквото и да било. Заради това закопава таланта, ако има някакъв талант и се стреми да го запази, за да го върне.

Водещ: Той, талантът, е добил друг смисъл след тази притча. Талант е това, което наричаме талант, не парата-талант. Кои таланти българинът не използва? Как да ги използва?

Иван Костов: Българинът не е развил някои способности, които имат европейците, трябва да сме наясно.

Водещ: Кои?

Иван Костов: И трябва да му го казваме и то колкото се може по-често. Например, способността да преценява и да поема риск, да носи отговорност за решенията си. Това е изключително важно, за да правиш бизнес, например.

Водещ: Вие имахте една фраза, за която тогава много Ви осъждаха. Казахте – който е беден, да помисли дали не е мързелив?

Иван Костов: Разбира се.

Водещ: И тогава казваха – как може министър-председателят…, Вие бяхте министър-председател тогава, да говори така? Сега бихте го повторили?

Иван Костов: Разбира се, че ще го повторя, даже с още по-силен глас. Защото, вижте, другото е – ти си политик, ти ме направи богат, макар и да съм мързелив. Нали така излиза обърната логиката на мързеливеца? Понеже ти си политикът, я направи така, че аз да стана богат и да се чувствам добре. А кой може, политик, да го направи, този, който не може да вложи усилия и да развие работоспособност, и да постигне нещо, да приложи таланти, както говорим тук сега, кой може да го направи богат? Вижте, голямата измама и на тези избори, тя се повтаря непрекъснато, това е популисткият лозунг, че политиците могат да дадат работа, могат да дадат заплати, да дадат доходи, високи, на хората. Това не е вярно. Хората изработват доходите, хората създават работата, хората, поемайки риск създават предприемачество и т. н.

Водещ: Да, но българинът, България, изглежда че не знае точно какво да направи. Кой е талантът й? Има народи, които, като кажеш името на държавата и веднага се сещаш за продукта, който тя дава, или за хора, които са нейни символи. Българинът намерил ли е таланта си?

Иван Костов: Да гледа успелите и да подражава. Целият свят така се развива. Хората гледат които успяват, подражават и постигат успехи или не постигат успехи. Но опитват. Гледат като другите, които са прокарали пътя напред. Заради това тези, които са прокарали пътя напред и тези, които са успели, на другите места, в цивилизацията на евроатлантическия свят, се считат като образец, считат се като нещо, което трябва да бъде следвано. Докато тук, при нас? Ето, задаваме си този въпрос на 25-тата година след началото на промените. Още се питаме – а кои са талантите, а кого да следваме? Ами, като не знаем кого да следваме, да следваме мутрите. Или да следваме чалга певиците, ако искате. И те водят в определена посока, само че се боя, че тя е много лоша.

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни.  Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

6 коментара:

Анонимен каза...

Това повдига много и интересни въпроси, по които може да се пише и разсъждава безкрайно.

Може би наистина има нещо като базисна народопсихологическа нагласа и едни народи са по-оптимисти и по-щастливи от други, макар че емпиричните изследвания в тази област дават противоречива картина. Много трудно е да се изследва обективно „щастието”. Може обаче и да се аргументира, че българите не са толкова песимисти, колкото РЕАЛИСТИ. Видно е също, че българите въпреки своята „нещастност” са от народите, които най-добре умеят да се веселят, без да изпадат в крайности.

Освен това аз съм на мнение, че песимизмът и скептицизмът са правилната психологическа или философска нагласа с живота, така че българите може и да са родени философи.

Не съм съгласен обаче с Костов, че у българите липсва предприемачески дух. България е имала твърде малко време за (сравнително) свободно развитие – само 66 години от 1878 до 1944 – и през това време българите са се отличили с доста предприемачески дух. Всъщност той е почнал да се проявява много по-рано, още през Възраждането. Неслучайно България е била най-проспериращата провинция на Османската империя. Аз винаги съм учуден отново и отново, когато разглеждам стари документи в семейния архив, свидетелстващи за невероятния размах на предприемаческата дейност, но и рисковете, които са поемали моите деди и прадеди. И това в крайна сметка ги е направило богати за времето. Само че с фаталната дата 9.9.1944 всичко това свършва и предприемаческият дух е смачкан и унищожен в целия комунистически свят, от което не може да се възстанови до днес.

И накрая идвам до най-важния пункт. Ангел Грънчаров и други български анализатори имат склонността да обясняват българската политика главно с народопсихологически фактори. Не отричам, че нещо като национален характер съществува, но политиката не може да се свежда само до него. Специално в посткомунистическите страни след 1989 можем да кажем, че няма спонтанен, а ДИРИЖИРАН ОТ КГБ ПОЛИТИЧЕСКИ ПРОЦЕС. 80% ОТ ПРОБЛЕМИТЕ НА БЪЛГАРИЯ НЕ СЕ ДЪЛЖАТ НА БЪЛГАРИТЕ И ТЯХНАТА „НАРОДОПСИХОЛОГИЯ”, А ИМЕННО НА ТАЗИ НАМЕСА И КОНТРОЛ НА МОСКВА. Разбира се, при това Москва държи сметка за „народопсихологическите” и исторически особености на отделните „бивши” комунистически страни, не на последно място, за да е по-успешна измамата и дезинформцията, че те са се превърнали в автентични демокрации. В ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ ТЕ СИ ОСТАВАТ ПСЕВДОДЕМОКРАТИЧНИ РЕЖИМИ.

Така например в Полша КГБ отчита и ИЗПОЛЗВА силното влияние на католическата църква, в Чехия отчита и ИЗПОЛЗВА демократичната традиция на страната между двете световни войни, в бивша Югославия мултиетническия характер на страната, силното русофилство и православие в Сърбия и Черна гора, в България историческите връзки с Русия, православието и отсъствието на силни антируски сентименти у повечето българи и т.н. ТЕЗИ ХАРАКТЕРНИ ОСОБЕНОСТИ ОПРЕДЕЛЯТ СТЕПЕНТА НА ИКОНОМИЧЕСКИ И ПОЛИТИЧЕСКИ РЕФОРМИ И ХАРАКТЕРНИЯ ОБРАЗ, КОИТО ПРИЕМА НОВАТА „ДЕМОКРАТИЧНА” И „НЕКОМУНИСТИЧЕСКА” СИСТЕМА В ТЕЗИ СТРАНИ. Виждаме, че в някои случаи като Северна Корея, Куба, Виетнам и Лаос поради спецификата на положението им засега не се предвижда демократизация и либерализация. Китай пък е особен и интересен случаи и би изисквал отделно изложение.

Анонимен каза...

" Видно е също, че българите въпреки своята „нещастност” са от народите, които най-добре умеят да се веселят, без да изпадат в крайности."
АЗЪ пък бих предложил на "анонимният" (понеже незнам кой автора" на "емпиричното" дългословно пояснение)да би дошел тук при мен в "дупката" за да се позапознае от "първо лице" очи в очи с фактологията на подпийналият ,щастлив,прагматично настроен къмто "ближният си","празнично" за "Свети Христови" яхнешко вински заколейно/корбанни.Философски желаещият да ме пообива млад "медиино представен" българин,за дето съм му смутил "щастливото уригване" с виковете си от ужас по невменяемият ми (за баща вписан) индивид,докарващ се всяка секунда до ръба на смъртта,а и мен.
АЗЪ сам съм,други вси са на срещу мен,на редичка "застливо уригващи" в прагматичноата си настройка да си ме поубиват по "човешки".
Амин
Румен Бърцов,враг на "най философският народ",На Бог и другите твари Негово дело,оказва се несъм враг.

Ангел Грънчаров каза...

Къде прочетохте твърдение на Костов, че у българите липсвал предприемачески дух? Я ако обичате посочете това твърдение, щото аз не мога да го намеря... :-) Май приписвате на Костов нещо, което той не е изрекъл. Както и на мен приписвате едно твърдение, което сам сте си съчинил и си повтаряте като рефрен, нищо че то като теза изобщо не се се съдържа в моите коментари:

"Ангел Грънчаров и други български анализатори имат склонността да обясняват българската политика главно с народопсихологически фактори."

Анонимен каза...

Аз така тълкувам думите му:

«…няма положителни очаквания, не рискува, за каквото и да било… Българинът не е развил някои способности, които имат европейците… способността да преценява и да поема риск, да носи отговорност за решенията си. Това е изключително важно, ЗА ДА ПРАВИШ БИЗНЕС, например.”

Иначе смятам Костов за един от тримата най-добри министър-председатели в българската история, другите двама са Стамболов и Цанков. Само че в това интервю нему се задават по-скоро философски въпроси, за които според мен не е достатъчно подготвен. Костов има интересно, логично и при това често нестандартно мислене, но това не означава, че е Бог и безпогрешен и говори истини от последна инстанция. Въобще аз при цялото ми уважение не се страхувам да критикувам дори най-утвърдени авторитети и съм писал и против Хюм, и против Попър, и против Айнщайн, и против Маркс, понякога дори против Ангел Грънчаров (!!)  и мн. др. Предпоследният за антикомунистите особено в посткомунистическите страни и без това не е авторитет

Колкото до народопсихологическите тълкувания и обяснения, те според мен къде експлицитно, къде имплицитно преминават като червена нишка през всичките Ви текстове. В това няма нищо лошо, стига да не се залита и изпада в крайност и цялата политика да се свежда до народопсихология. Самокритично ще отбележа, че аз от своя страна може би имам склонността да преувеличавам ролята на КГБ в политическите процеси в посткомунистическите страни и по света като цяло. Не съм съвсем сигурен за процентите, защото това е въпрос на субективна оценка, но мисля, че КГБ дирижира 80% от събитията в България, останалите 20% се дължат на местни особености и други фактори. Но за процентите може да се спори. Може да са 70:30, 60:40, но КГБ при всички случаи има повече от 50%, в това според мен не може да има никакво съмнение.

Пловдивчанин каза...

Много от малките партии, които говорят срещу ГЕРБ размиват опозиционния вот, научете повече по въпроса в тук: http://www.podoko.eu/archives/4571

Анонимен каза...

Говорят се само приказки. Трябва да се направи пълна спецификация на злоупотребите, манипулациите и измамите (ако има) по време на тези избори.
За повече подробности пиши в Google: Electroral Fraud wiki
Така напр. никой не разбра, ако не могат да се подменят бюлетини на изборите, защо има 350 хил. подготвени (а още колко има разпратени не е ясно). Ако могат да се подменят - как става това и кога.
Не е ли идеята на целия този театър с 'фалшивите' бюлетини да се разруши доверието в демокрацията за да се направи някаква национал-комунистическа диктатура (за да може на някои хора да им е по-лесно да се докопат и възползват от управлението.