Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 27 септември 2013 г.

Една снимка наистина струва повече от хиляда думи




Изразът „Една снимка струва повече от хиляда думи“ е измислен от американския редактор Артър Брисбейн през 1911 г. Това е една проста идея, която може да се приложи към множество аспекти от нашия живот, но най-вече към историческата фотография, пише Bored Panda.

Понякога една най-обикновена снимка може да ви разкрие повече неща за миналото, отколкото който и да е учебник или документ.


Приложените по-долу снимки разказват истории за исторически фигури или събития, които изобразяват. Някога те са били направени, просто за да документират настоящето. Днес обаче те ни помагат да видим миналото. Много от снимките се превръщат в култови кадри години по-късно, когато най-накрая успяваме да осъзнаем колко са важни в историческия контекст.


Неизвестен войник във Виетнам, 1965 г.

(Такива като него спасиха света от експанзията на комунизма, коментарът е мой, А.Г.)

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ТАЙНСТВОТО НА ЖИВОТА: Въведение в практическата философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2006 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN-13: 978-954-321-246-0, ISBN-10: 954-321-246-5, 317 стр., 10.00 лв. Авторът тръгва от простия факт, че човекът е живот, че ние сме живи и влюбени в живота същества, от което следва, че по никой начин не бива да му изневеряваме: да си мислим, че сме “нещо повече от това”, че сме “нещо повече от него”. Но човекът е и разбиращо същество, което значи, че не се задоволява с “простата даденост” на непосредствения живот, а непрекъснато търси смисъла, неговата ценност за нас самите.   Оказва се, че ние живеем като че ли само затова непрекъснато да търсим себе си, което, от друга страна погледнато, означава, че постигаме себе си само когато свободно “правим” себе си, своето бъдеще, а значи и съдбата си. Пътят на живота у човека изцяло съвпада с пътуването към самия себе си, от което не можем да се откажем...

Няма коментари: