Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 27 септември 2013 г.

Ний, българите, трябва да променим нагласата си към Турция и да спрем да я възприемаме като плашило!



Един кратък коментар на Елена Владимирова, зад който заставам на 100%. (Аз, Ангел Грънчаров, също заставам изцяло зад този коментар, бел. моя, А.Г.)

Чета новина, че съдът на ЕС за пореден път е потвърдил визовия режим за турски граждани и от коментарите отдолу ме втриса. Ще строим стени, трябва да изолираме Турция, трябва ни външна граница на ЕС, все едни такива "вдъхновени" идеи, породени предимно от криворазбран патриотизъм. (ОЩЕ >>>)

Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост!  (Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2011 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)

1 коментар:

Анонимен каза...

Нещата с Турция са сложни и не опират до туркофобия или туркофилия или глупави и неоправдани страхове. Разбира се, че България трябва да има нормални, доброжелателни, приятелски отношения с Турция. Примитивната антитурска пропаганда на Атака например е именно това – примитивна, а освен това е неискрена, защото национализмът на Атака е показен и по заповед на Москва.

Друг въпрос е дали турците трябва да пътуват свободно из ЕС и дали Турция трябва да е член на ЕС. Това е голяма тема, ще кажа само, че в последните десетилетия Турция очевидно все повече се отдалечава от светските, кемалистки принципи и уж се стреми да стане член на ЕС, а все повече се обръща към мюсюлманския свят и се опитва да играе водеща роля в Близкия изток и на територията на бившата Османска империя. Турция в много отношения прилича на Русия – и за двете страни не може да се каже еднозначно дали принадлежат към западния или азиатския културен кръг. Затова и приемането й в ЕС би било огромен проблем. Макар че не е изградена на религиозна основа, Европа все пак почива на християнската култура. Една 75-милионна мюсюлманска страна би променила тотално баланса в ЕС. Освен това така ЕС би получил и кюрдския проблем, да не забравяме, че кюрдите в Турция са огромно малцинство със сепаратистки тежнения и т.н.