Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 30 октомври 2013 г.

Чудесно е, че толкова много хора разбраха и се убедиха, че без морал политиката става лудница, а демокрацията - чалготека!



Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд.   Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.

2 коментара:

Анонимен каза...

Хората съвсем не са разбрали едва сега, че в политиката трябва да има морал, те много добре го знаят открай време. Това е причината за честата смяна на правителствата в България след 1990 – вечното недоволство на избирателите от корумпирани и некадърни политици. Кой ли през това време не им обещава „нов морал” и „почтеност във всичко”, за да ги разочарова след това жестоко. Вероятно най-големият удар беше Симеон, от който българите никога няма да се оправят. Тук като народопсихолог би трябвало да изследвате този дълбинен шок, преживян от българите след 2001, защото царят беше последната надежда и след него никой никога вече няма да вярва никому истински.

Само че дори в реални, а не фасадни, формални демокрации като България политиката и моралът се намират в известно напрежение помежду си. И най-демократичните политици често са принудени да вземат съмнителни от гледна точка на абсолютния морал, „прагматични” решения. Затова Макс Вебер въвежда разграничението между „етиката на съвестта” и „етиката на отговорността”, като първата е абсолютна и не държи сметка за последиците, докато втората се ориентира по последиците на постъпките. За политиците често водеща е „етиката на отговорността”, макар че стремежът трябва да е към баланс на двата вида етика.

Анонимен каза...

Колкото до протестите, пак ще повторя, че те са манипулирани от олигархията за разчистване на вътрешноолигархични сметки. Това Ангел Грънчаров отхвърля като „конспирология”. И наистина в научни среди се смята за „ненаучно” да се обясняват обществени процеси и явления със заговори на някакви повече или по-малко тъмни сили зад кулисите. Но нещата не са така прости. Съветският дисидент Владимир Буковски изказва някои интересни мисли по този повод:

„Днес „конспиролог” е етикет, използван по същия начин като „враг на народа” при Сталин. Никой никога не е давал точна дефиниция на теория на конспирацията, но въпреки това тя е перфектният начин да бъдат заглушени несъгласни без дебат по същество. Ние сякаш признаваме, че конспирации се случват и понякога успяват до степен, че те са криминализирани в законите. Например е напълно допустимо атентатите в Ню Йорк на 11 септември 2001 да бъдат приписвани на конспирация на Ал Кайда. Това не е теория на конспирацията – но всяка алтернативна теория е. Ето защо теория на конспирацията е просто възглед, който не се вмества в рамките на допустимото според управленците, просто отклонение от тяхната пропагандна линия.

Време е да признаем, че понеже конспирации понякога се случват, теорията на конспирацията може понякога да се окаже вярна, също както всяка друга теория.”

В случая Ангел Грънчаров се определя като „луда глава” в духа на българските националреволюционери от 19-ти век, но забравя, че сега не е 1876 и сценаристите използват именно и такива „луди глави” в своите сценарии, разчитайки на тяхната „лудост”. А и ще се види, че ако и когато сценаристите постигнат своите цели, а именно най-вече оставката на Станишев неговата замяна от Първанов начело на БСП, всички тези уж крайно възмутени граждани и студенти изведнъж ще се разотидат мирно и тихо по домовете.

Аз не съм противник на протестите, напротив, но те трябва да са АВТЕНТИЧНИ, С ЯСНА ЦЕЛ, ЛИДЕРСТВО И НАСОЧЕНОСТ, а такива днес липсват. Българите като цяло несъмнено и с право са много недоволни от политическата и икономическата система, но никой не посочва изход от ситуацията. Затова на протеста му липсва ЕНЕРГИЯ и въпреки всички напъни на послушните на олигархията медии да бъде възвеличен той е един безперспективен фарс.