Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 8 ноември 2013 г.

Отдавна образованието у нас е система, болезнено напомняща продънена кофа


Общ брой на ученици и студенти в България - приблизително 871 300; Бюджет за образование: 3 092 600 000; Делим бюджета на броя ученици и получаваме: 3549 лв. на ученик

Представяте ли си ако държавата не вземаше тези пари от работещите и не се правеше на велика, за да доставя "безплатно" образование, колко много частни училища щяхме да имаме, които щяха дават много високо ниво на знания за тези пари?

Георги Драганов чрез Ivaylo Tinchev

Martin Savov: Но държавата ги взима и при нас това не е най-големият проблем с тия пари. Проблемът е, че образованието е система, болезнено напомняща продънена кофа.

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди.

Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

Няма коментари: