Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 28 ноември 2013 г.

Европа ли? Скоро, скоро... по-скоро султана! А от Америка пък приличате на бедуини…



Получих поредния коментар от нещатния анализатор-коментатор на моя блог, който живее в Америка и оттам описва как изглежда положението тук, у Нашенско; публикувам този път анализа му без никакви съкращения, понеже този път, интересно и кой знае защо, сякаш е успял да избегне кажи-речи всички цинични думички, оскърбяващи нашето толкова възпитано и културно европейско ухо: (ОЩЕ >>>)

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.

4 коментара:

Анонимен каза...

Моля ви, г-н Грънчаров, все пак Вашият блог трябва да поддържа някакво ниво и подобни простаци не би трябвало да имат място в него. Този уж американски българин е на ниво, далеч по-ниско и от това на презрените от него българи.

Иначе Америка е най-великата демокрация, но е добре известно, че средното интелектуално, образователно и културно ниво на американците е много под това дори на по-„изостаналите” европейци, вкл. българите.

Истината разбира се е, че англосаксонската демокрация и капитализъм вероятно са навлезли в последния етап от своето съществуване и икономическият колапс на Америка, последван от размирици и евентуално гражданска война, предстои, така че мнозина скоро горчиво ще съжаляват, че са в Америка, а не някъде другаде по света. Както казват сериозните американски анализатори, време е да се мисли за „стратегическа релокация”, т.е. за търсене на по-сигурно и уютно местенце по света от САЩ.

Анонимен каза...

Между другото два американски запасни генерали искат оставката на Обама и политическото ръководство на САЩ, които според тях разрушават страната. Подобно нещо е безпрецедентно и показва колко далеч вече са стигнали нещата.

http://www.wnd.com/2013/11/u-s-generals-now-take-action-to-watch-obama/#MKHFJf0j2GJWuTow.99

http://www.standupamericaus.org/politics-washington-dc/the-americans-project-mg-vallely-bg-jones/

Лично аз мисля, че последният шанс на Америка вероятно все пак са военните, но вероятно вече е късно.

Анонимен каза...

Така например един американски офицер казва следното:

„Нашите хора трябва да получат мнозинство в Сената, тогава ще арестуваме Обама… Той в никакъв случай не може да е главнокомандващ на въоръжените сили… Ако получим мнозинство в Сената и снемането на Обама от длъжност се забави, аз ще наредя на главнокомандващия въоръжените сили във Вашингтон да го арестува. Между другото военни преврати по правило не се правят от висшите генерали, които са прекалено свързани с политиката, а от млади офицери.”

Да добавя от мен: военните наистина са последната надежда на Америка срещу комунизацията, но се опасявам, че може вече да е късно.

Ангел Грънчаров каза...

Една моя реплика към един яростен критик на американците:

Ако това, което пишете, е истина:

"Америка е най-великата демокрация, но е добре известно, че средното интелектуално, образователно и културно ниво на американците е много под това дори на по-„изостаналите” европейци, вкл. българите."

то как тогава да си обясним факта, че Америка не само е най-велика демокрация, но и най-богата, напреднала и просперираща страна? Вам не е ли известно, че постиженията на една страна зависят от качеството на "човешкия матр`ьял", който именно твори всичко в нея?

Интересно ми е, че изказвате една вътрешно противоречива, сиреч, невъзможна, крайно объркана мисъл и не съзнавате изобщо какво казвате, не съзнавате противоречието. Това говори, че имате сериозен проблем във Вашата съдна способност, нещо като аномалия...

Помислете също и върху това: как в такъв случай да си обясним факта, че ний, българите, уж хем сме много напреднали в умствено, образователно, културно отношение, сиреч, като човешки "матр`ьял" сме уж в бляскаво положение, хем в същото отношение сме не само изостанали в развитието си, не само сме най-бедни, но също така сме и най-нещастни? Как в такъв случай да си обясним един такъв фокус?

Взе ли да се размърдва поне малко Вашето "сиво мозъчно вещество", дето изпълва кратуната Ви?