Демокрацията понася удари. На почти всички континенти опитите да бъде разширено правото на хората да избират своето правителство се натъква на големи трудности. В Ирак, Египет, Украйна, Русия, Афганистан, Пакистан и много други страни демокрацията е победена от деспотизъм и отчаяние. (ОЩЕ >>>)
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
8 коментара:
Тази форма на управление е вече остаряла. Няма нищо вечно съвършено, ни учи диалектиката на Хегел. Тази форма на управление се е зародила, усъвършенствала, достигнала своя разцвет и .... бавно отмира. Тя не може да реши проблемите с бюрокрацията и корупция в целия свят. За това говори и папа Франциск. Какво ще я замени? Нещо, което вече съществува в проспериращите нации. Огледайте се и ще го видите.
Явно говорите за "комунизмо-капитализма" на Китай и... "кагебистко-православната демокрация" (човек не знае вече къде да сложи кавичките!) на Путин в Русия... капчица неудобство изпитвате ли все пак?!
А, не, не ... Явно сте предубеден или недостатъчно информиран. По тези въпроси говори много, много отдавна такъв титан на мисълта като Александър Солженицин. Какъв философ сте като приемане нещо за абсолютно съвършено? Оставете го Чърчил - той е политик и много далече от философията. Още Сократ е имал мнение за тази форма на управление "демокрация". Да не мислите, че хората са се променили всъщноста си от времето на Сократ и са станали по-съвършени?
Имате грешка - Чърчил е много навътре не само във философията, но и в изкуството, освен че е първокласен писател е и художник, тия неща са неотделими от философията. Сократ също се е занимавам на ранни години със скулптура. Значи Вие сте антидемократ. А може би сте привърженик на аристократичното управление? Начело с партийни бонзи?
Апропо, не се грижете за мен какъв философ съм. Има кой да се погрижи за това - времето ще реши всичко :-)
Който е за аристократично управление и евентуално монархия, е ВЪРЛ противник на свободата и демокрацията.
Нищо чудно, че Грънчарски е точно такъв.
Странни съждения .. Аз винаги съм мислил философията за наука, а Вие говорите за изкуство? Все пак в основата на науките стои човешкия разум, а произведенията на изкуството предизвикват емоции. Но, макар и странно за мен, това е въпрос на лична гледна точка и не може да бъде предмет на спор.
Колкото до Чърчил - носител на Нобелова награда за литература, не ни дава основание да вярваме, че е непогрешим в съжденията си и до ден днешен при толкова променени обстоятелства. Поставяйки на първо място тесните интереси на Великобритания, той допусна "Руската мечка" в половин Европа. Трябваше да дойде времето на Тачър, Рейгън и папа Йоан Павел II, за да се освободим, до някъде, от желязната й прегръдка.
Не коментирате мнението на Солженицин. Защо? Смятате го за лаик по въпросите на държавата или има друга причина?
Не коментирате и формата на управление в такива процъфтяващи страни като Израел, Турция, Хонконг. Нямата информация или не Ви отърва?
Интересно ми е Вашето мнение, защото се определяте като "демократ" и философ, а не искате да видите, че всяко нещо си има и "плюсовете", но заедно с тях и "минусите".
некакси европейските държави ме влекат повече от Хонконг и Турция, ама вие ако си кльопате някой да ви тъпче, ваш проблем
Публикуване на коментар