Бих предпочел да съм изложен на неудобствата, придружаващи твърде многото свобода - отколкото на тези, придружаващи твърде малкото.
Томас Джеферсън
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
2 коментара:
Това по принцип е така, но Америка започна да процъфтява истински едва след Първата световна война, т.е. нещата не стават от днес а утре и второ свободата не е необходима, за да „процъфтяваме”, макар че е хубаво да е така. Дори свободата да водеше до мизерия, пак трябваше да я изберем пред несвободата.
Ето едно дълбоко, философско разсъждение, а не повърхностните, банални клишета.
"Дори свободата да водеше до мизерия, пак трябваше да я изберем пред несвободата."
Да, ама свободата не води до мизерия, а несвободата води до мизерия - и тогава колко струва това "дълбоко, философско разсъждение"; ний предпочитаме истината - пък дори и тя на някой "оригинално мислещ" привърженик на КГБ да му изглежда "повърхностно, банално клише"... :-)
Публикуване на коментар