Маги Благоева: Целта на демократичното образование е човек да реализира себе си - своята най-добра версия, Агенция „Фокус”
Маги Благоева, председател на Общността за демократично образование в интервю за Агенция „Фокус” затова какви са предимствата на „демократичното училище” и колко то е важно за успешното развитие на всяко дете.
Фокус: Г-жо Благоева, какво означава демократично училище? Разкажете ни повече за самата инициатива, за създаването му и какви са целите на този нов метод.
Маги Благоева: Преди всичко бих искала да обърна внимание на наименованието „демократично училище” и да изясня, че тук става въпрос за различен образователен модел, зад който стои различна философия и поглед върху ученето, образоването и начините, по които те се случват. В Европа се е наложило названието „демократично училище”, свързано с този образователен модел, но на различни места по света моделът се среща и под други наименования – свободни училища, „Съдбъри” училища. Кое е различното на този образователен модел? Той приема за фундаментални и общовалидни следните две схващания: Първо – всеки човек е уникален и има свои собствени силни страни и таланти, чрез които се реализира в света, поради което демократичното образование не очаква, че всички деца ще са еднакво добри по всички „предмети”, а очаква всяко дете да намери себе си, своята сила и страст. И второ – демократичното образование приема за неопровержима истина факта, че няма нужда децата да бъдат „карани” да учат – това е тяхното естествено биологично заложено поведение; любопитството, изследването и откривателството са техни нормални състояния и дейности, поради което във всяко едно дете е заложена програма за самообразоване, която се осъществява съвсем отлично и сама, с деликатната помощ на възрастните в обществото. Демократичното образование разбира тази деликатна помощ не като насочване и посочване кога, какво и по колко да се учи, а като придружаване на детето в неговите собствени избори, търсения и интереси. Целта на този модел, който не е нов, а на близо 100 години, е човек да реализира себе си - своята най-добра версия, като намери силните си страни и ги развие така, че да бъде полезен на себе си, на другите и на цялото общество, допринасяйки с таланта си за благополучното му развитие. Инициативата за създаването на такова училище и в България (останала една от малкото страни на Стария континент без демократично училище) започна преди година в София от група високообразовани граждани с различни професии и житейски опит и за кратко време успя да събере около себе си много българи, подкрепящи идеята и работещи за нейната реализация.
Фокус: Защо бе необходимо създаването на такова училище?
Маги Благоева: Необходимо е създаването на такова училище, и не само едно, а на много. Причините за това не са една или две, но тук ще посоча две като най-основни. На първо място - имаме спешна нужда от място за израстване, което признава индивидуалността на всяко едно дете, както и зачита неговото право на избор, на лични интереси, на това да има силни страни и дава възможност и пространство на всеки да се развива съобразно тази своя индивидуалност и специфичност, съобразно личните си темпове и скорост, да учи според собствения си начин на учене, да посвети колкото е нужно време на нещо, което в момента е обект на интерес, докато го разбере и изследва напълно. Имаме спешна нужда от хора, които могат да носят отговорност за живота, изборите и решенията си и не обвиняват другите около тях за всичко, което им се случва, а знаят, че голяма част от случващото им се е в техните ръце и те могат да бъдат активни и да му влияят. А това става възможно, именно чрез даването на възможност да взимаш решения, да правиш избор и да понасяш последствия. Това е истинският живот и именно това прави демократичното училище.
На второ място - имаме нужда от такова училище, защото искаме да сме в час с епохата и развиващия се свят и трябва вече открито да признаем, че живеем във време, в което информацията, която допреди 50-60 години е била труднодостъпна и привилегия за малцина, днес е навсякъде и лесно стига до всички. Поради това нейното притежаване вече няма тази стойност, каквато е имала преди. Моделът на образование, такъв, какъвто го познаваме, има за цел количественото натрупване на определена информация под формата на факти и знания. То е било създадено и нужно в един съвсем различен от днешния свят - цялата информация е на една ръка разстояние от всеки един от нас и ще се съгласите, че ролята на учителя отдавна е престанала да бъде такава, каквато е била преди – носител на знание. Днес учениците намират съвсем сами всичко в интернет, а технологиите и науката се развиват с такава скорост, че докато учебниците се напечатат – вече не са актуални, защото учените са достигнали до съвсем по-нова информация. Знанията ни за света чрез развитието на науки като квантовата физика, молекулярната биология, космологията, както и чрез новите археологически разкопки и изследвания, непрекъснато се разширяват, а учебниците продължават да учат същите неща. Проблемът не е в учебниците, въпросът е в целия модел и неговата остарялост. Няма как светът да се движи, а ние да стоим на едно място и да искаме да сме в крак с новостите.
Въпросът днес е за какво ти служи знанието, ако не знаеш кой си, в какво си добър и какво искаш да правиш? Важно е да се познаваш, да знаеш кои са силните ти страни и таланти, да имаш време и възможност да ги потърсиш, намериш, изследваш и развиваш, да реализираш пълния си потенциал, да достигнеш максималната си реализация като човек – пълноценна личност, действаща съобразно силните си страни. Всеки човек има силни страни. Всяко дете има силни страни, които са в зародиш и то трябва да получи време и спокойствие да ги търси и намери. Всяко дете е уникално и има собствен цвят, заряд, таланти и качества. Имаме нужда именно от съзнателни, мислещи, отговорни, независими и активни хора. За тази цел са необходими и демократични училища. (Прочети ДО КРАЯ >>>)
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд. Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар