Не съм съгласен, че за мъртвите трябва да се говори или добро, или нищо. Трябва да се говори истината за всички, и за живите, и за мъртвите...
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
3 коментара:
Бог да го прости! Президентът Ж. Желев беше истински демократ, почтен човек и талантлив учен. Сега такива политици няма.
За грешките и слабостите му сме писали и пак ще пишем. Не сега!
Прощавай, Колю, понеже казваш "Бог да го прости!", та ми стана интересно: ти вярваш ли в Бога? Сигур вярваш, щом така се изразяваш, та ми става интересно да те запитам, ей-така, да става разговор, сериозно питам, наистина е важно да знам...
Прощавай, Колю, понеже казваш "Бог да го прости!", та ми стана интересно: ти вярваш ли в Бога?
Не. За радост или за съжаление аз съм атеист. Но понеже живея в християнска страна, по този начин изразявам отношението си към починалия.
Публикуване на коментар