Петицията в защита на свободата на словото и срещу медийния диктат, на който ний, българите, сме подложени, набира сила: виж Против диктата на предвидимите и удобни телевизии! До този момент петицията са подписали... 12 човека (!), да, правилно прочетохте, само дванадесет човека са подписали тази петиция! :-)
Значи излиза, че само на 12 човека в нашето свидно отечество им пука за свободата в медийната област!
Само това исках да констатирам. И то съвсем не е малко - или маловажно. Значи мафията ("задкулисието") изцяло диктува положението в медийната сфера, а само 12 българи роптаят срещу това!
Ех, Българийо, Българийо...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.
4 коментара:
Един философ не бива да прави подобни индуктивни генерализации на базата на един отделен случай. Ясно е, подписите на са представителни за обществото. Всички са наясно с положението с медиите в България, но от това не следва, че ще се юрнат да подписват. Въобще проблемите на България са принципни и не могат да се решат с такива акцийки. Но на Грънчаров само му дай да клейми и бичува „българите“. На него все народът му е виновен за всичко, той нито за миг не се замисля, че не всичко зависи от народа. Българският народ обаче изпълни своя дълг, той беше най-активен в прехода от всички източноевропейски народи. Вината за проваления преход е на лидерите.
Защо въобще преходът в комунистическите страни се провали? Причините са основно две: преходът беше дирижиран п планиран и старите комунистически елити запазиха позициите и влиянието си и второ, той дойде, когато самият капитализъм беше навлязъл в една нещастна фаза от своето развитие – това вече не е капитализмът на производството и „протестантската етика“, а един капитализъм на потреблението и кредита, който вече не може да служи за еталон и образец.
Ето така стоят нещата. Просто не мога да понасям вече „анализите“ в медиите, които 25 години след промяната предъвкват едни и същи глупости, без да стигнат до същността на нещата. Аз с няколко думи обобщавам и обяснявам всичко, но това е в резултат от много работа и задълбочени размисли. Така в крайна сметка нещата изглеждат прости, но явно не е лесно да стигнеш до тези привидно елементарни прозрения, понеже никой от великите „анализатори“ нищо смислено не може да каже.
Понякога, да не кажа винаги, философите пишат текстове, чието тълкуване трябва да се прави в един по-широк контекст, с оглед да се доберете до смисъла; примерно, ний, философите, често обичаме да иронизираме - и по този начин придаваме многозначност на твърденията си, сиреч, смисълът става по-богат. Впрочем, Вие генерализирате съвсем неправомерно, пишейки примерно ето това:
"Всички са наясно с положението с медиите в България..."
което е много съмнително откъм истинност; ако беше истина, много повече хора щяха да се трогнат от ситуацията, в която е поставена свободата на словото в България.
Впрочем, на "много задълбочените размисли", на които се отдавате, имащи кагебистко-антикапиталистическа и антиамериканистична агитационно-пропагандна стойност няма да обърна никакво внимание, щото за мен те са крайно плоски и несериозни, сиреч, имат единствено една мизерна агитационно-пропагандна стойност...
За да не съм голословен: Около 60% от българите не вярват на медиите, а едва 17 на сто смятат, че събитията се отразяват свободно, сочи годишното проучване на Фондация "Медийна демокрация"… Изследователите твърдят, че медиите трайно са загубили аудиторията си и тя е започнала да търси информация от социалните мрежи и блоговете…
Колкото до «пропагандата» на КГБ, ЦРУ, ДАНС, Щази и т.н. – за Вас явно всеки, който има минимално скептично и критично отношение към отделни аспекти на либералната демокрация и либералния капитализъм, по някакъв начин трябва да е свързан с тайните служби което сочи, че именно Вие сте в плен на конпиративното мислене, в което обвинявате другите. Истината е, че Вие въобще не сте се занимавали задълбочено с политическа философия, финанси и иконимика е просто не разбирате моите аргументи, затова не се получава дискусия. Далеч не всички критици на демокрацията и капитализма стоят на леви позиции, има и десни и консервативни критици, започвайки с философи като Ницше.
Можете да се успокоите – аз също смятам, че комунизмът и марксизмът като теория и практика са провалени, това се признава вече от всички, дори от левите, дори в Русия, в някаква степен дори от КПРФ и Зюганов. Но това не значи, че либералната демокрация и идеална или че ще е вечна.
Безсилието Ви стигна дотам да прибягвате до "аргумента" за моята, видите ли, "незапознатост" с политическата философия, т.е. до "аргументи", имащи личностен характер. Самият факт, че не сте в състояние да вникнете в това, което аз Ви пиша, показва, че явно Вие самият нямате длъжната компетентност; прочее, имам доста книги точно от тази област, би следвало да се запознаете с моите разбирания, с моите възгледи, пък после от своята дилетантска позиция си позволявайте да издавате присъди. По-коректно ще е. Иначе, ако ми позволите да дам глобална оценка на нивото на Вашата аргументация, ще Ви кажа поне това: излагате твърде банални тези, страдащи от изключителна идейна ограниченост, плод на обремеността на съзнанието Ви от някои от най-изтърканите догми на комунистическата идеология. Длъжен съм да Ви съобщя, че мисленето Ви е в рамките на същата тази комунистическа догматика, от която си мислите, че сте независим. Нищичко ново и свежо, за жалост, не откривам във Вашите излияния. Но продължавайте да се изказвате, все пак обаче не е зле и да се опитате да почетете и по-сериозни книги, а не да повтаряте баналностите, примерно, на Сидеров, и то на едно кръчмарско ниво...
Публикуване на коментар