Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

понеделник, 9 март 2015 г.

„Когато в Русия започват да говорят за патриотизъм, знай: някъде нещо са откраднали..."



Иска ни се да си спомним думите на класика Салтиков-Щедрин, който още през 19-и век казва: „Когато в Русия започват да говорят за патриотизъм, знай: някъде нещо са откраднали...” Имам чувството, че и сега хората, които изнесоха половината народни пари зад граница, викат най-силно за патриотизма.




КРАТЪК МОЙ КОМЕНТАР: В светлината на казаното от Салтиков-Щедрин, а именно:

„Когато в Русия започват да говорят за патриотизъм, знай: някъде нещо са откраднали..."

какво да кажем за наште руски мекерета (от рода на Сидеров и останалата комуноидно-ченгесарска сволоч), които се тупкат в гърдите и се зоват "истински патриоти"?! Тук явно става дума за много пари и за страшно голяма далавера, явно става дума за истински голямо крадене!

Колкото по-голям и по-демонстративен, по-показен и нахален е въпросният "патриотизъм" на наште руски мекерета, толкова по-голяма е далаверата, която трябва да подозираме, че стои зад него, за толкова повече пари (рубли) можем да сме сигурни, че става дума! Тази зависимост трябва да се съзнава от всички, на които им се вижда толкова чудат и фалшив "патриотизмът" на тия именно наши поборници, на които лигите от лакомията им за рубли си стоят неизбърсани под устата им...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

16 коментара:

Анонимен каза...

Загряха най-сетне да поднесат нещо от Запада, който както съм те учил не е ангел... Както върви и сам ще го усетиш там... Но аз като ти казвах реакцията ти беше на кон с капаци, което е характерно за хората в зависимите и диктаторски държави: Ченге!

На ти сега ченге на име Гардиан, за да усетиш малко повече мисъл, че човек ако чете само от Бълхария kе му отслабне интелекто, ха-ха-ха... HO HE KYPO, xa-xa-xa....

http://www.blitz.bg/news/article/323589

A. от Австралия

Ангел Грънчаров каза...

Гардиън не е "Запада", тъпи ми кагебистчо. Платена от КГБ публикация е тази, поръчкова е, трябва да си идиот за да не разбираш това; и на Запад очевидно има умници, които не се гнусят от руските парички...

Анонимен каза...

Това с кражбите е по принцип вярно, но не обяснява всичко. Западът затова именно е втрещен: той се мислеше, че в и около Кремъл седят основно някакви плутократи и клептократи, които вече са доволни от положението и никога няма да тръгнат да си развалят рахатлъка с някаква нова конфронтация със Запада. А когато конфронтацията все пак стана факт, Западът реши, че персоналните санкции срещу руските олигарси ще ги подтикнат да свалят Путин и да сложат някой по-сговорчив президент в Кремъл, но за свое учудване и ужас установи, че това не работи.

Затова аз питам отново: защо Москва тръгна на нова конфронтация със Запада (руската пропаганда, разбира се, твърди, че Русия само отговаря на западните провокации, но това не е така), след като Русия уж беше станала „Русия ООД“ и руските елити се интересуваха само от пари и сделки? Защо рискуват новото си благополучие, което не може да се сравнява със съветски времена? Сякаш никой, вкл. и Ангел Грънчаров, не си задава този въпрос, а той е ключов. Отговорът впрочем е, че Русия не се управлява (само) от видимите олигарси, а от някакъв секретен кръг, който има основно ПОЛИТИЧЕСКИ И ГЕОПОЛИТИЧЕСКИ цели и амбиции, а парите и охолният живот са само бонус към властта.

Анонимен каза...

И така: защо Русия тръгна на конфронтация със Запада? Може би защото в Кремъл наистина „полудяха“, както твърди Ангел Грънчаров? Хайде, дами и господа всезнайковци и експерти по Русия и геополитика – моля за компетентни и обосновани становища.

Ангел Грънчаров каза...

Путинистите тръгнаха на конфронтация със Запада защото за толкова корумпиран политически режим като този на Путин единствено националистичната доктрина може да изиграе ролята на идеологически опиум, който да размъти съзнанието на народа - и да го отклони от решаването на същинските, на истинските проблеми пред нацията. Вкратце казано, путинистите направиха нужното на почвата на имперския национализъм, примесен с кагебистко "православие", да изработят една идеологическа спойка, която да видиоти народа, да го лиши от трезво съзнание за истински важните проблеми пред руснаците. Превръщайки мнозинството от хората в зомбита, путинистите си осигуряват временно спокойствие във вътрешно-политически план; за сметка на това обаче влязоха в страшна авантюра, влязоха в конфликт с целия свят. Тази е основната причина за подновяването на външно-политическата имперска експанзия на руския кагебизъм-путинизъм.

Анонимен каза...

Това е едно доста стандартно, дори банално обяснение, което в момента впрочем е много популярно сред западните политици и политолози: според тях това е стар трик, режимът се опитва да се стабилизира, като си измисля някакви външни врагове, т.е. действията на Кремъл са продиктувани само от вътрешнополитически съображения. То по ред причини обаче е незадоволително и в най-добрия случай е само част от истината. Да влезеш в конфликт със целия свят или по-точно със Западния свят, за да спечелиш още няколко години, е много рисковано. Защо например нямаше подобни действия при Елцин, когато страната беше в пълна анархия и разпадът изглеждаше само въпрос на време? Всъщност самите руски елити и самият Путин казват ясно и на глас какво целят и вече няма причини да се съмняваме в техните намерения, маските са паднали, но май няма кой да чуе.

Имайте предвид, че в сегашната ситуация е изключително важно да се открият истинските мотиви и движещи сили и дълбинната логика на Кремъл (ако има такава), понеже ситуацията е критична и лесно може да излезе извън контрол с непредвидими последици за света. Движим се по ръба. Но аз тук няма да се разпростирам, оставям всеки сам да анализира и да си вади заключенията. Ще повторя само, че според мен действията на Кремъл имат основно външнополитическа насоченост.

Ангел Грънчаров каза...

Агитацията Ви в полза на Путин е неубедителна. Няма как да вярваме на лъжеца Путин и на неговите платени глашатаи...

Анонимен каза...

В какво точно се състои агитацията в полза на Путин, когато казвам, че последното развитие в Русия има не само вътрешнополитически измерения, но и външнполитически, антизападен вектор само Вие си знаете. Аз отдавна съм се отказал от опитите да убедя когото и да било и на Изток, и на Запад в истинността на моите анализи. За съжаление повечето хора, вкл. разни „експерти“, „стратези“, политолози и т.н., не могат да мислят, никога не са разбирали комунизма и Русия и никога няма да ги разберат, но това си е за тяхна сметка.

Анонимен каза...

Достоевский в 1861 году:

“Никакой Китай, никакая Япония не могут быть покрыты такой тайной для европейской пытливости, как Россия, прежде, в настоящую минуту и даже, может быть, еще очень долго в будущем. Мы не преувеличиваем. Китай и Япония, во-первых, слишком далеки от Европы, а во-вторых, и доступ туда иногда очень труден; Россия же вся открыта перед Европою, русские держат себя совершенно нараспашку перед европейцами, а между тем характер русского, может быть, даже еще слабее обрисован в сознании европейца, чем характер китайца или японца. Для Европы Россия - одна из загадок Сфинкса”, - продолжал писатель, много лет проживший в Западной Европе и достаточно изучившей повадки ее жителей.

“Европейцы и уверены, что они нас давно постигли. В разное время употреблены были пытливыми соседями нашими довольно большие усилия для узнания нас и нашего быта; были собраны материалы, цифры, факты; производились исследования, за которые мы чрезвычайно благодарны исследователям, потому что эти исследования для нас самих были чрезвычайно полезны. Но всевозможные усилия вывесть из всех этих материалов, цифр, фактов что-нибудь основательное, путное, дельное собственно о русском человеке, что-нибудь синтетически верное - все эти усилия всегда разбивались о какую-то роковую, как будто кем-то и для чего-то предназначенную невозможность. Когда дело доходит до России, какое-то необыкновенное тупоумие нападает на тех самых людей, которые выдумали порох и сосчитали столько звезд на небе, что даже уверились наконец, что могут их и хватать с неба”, - иронизирует Достоевский.

Ангел Грънчаров каза...

Вярно, само Вие умеете да мислите, а всички други - не умеят да мислят! :-) Гениите винаги си умират неразбрани - и неоценени...

Анонимен каза...

Хаха, не, не, аз съвсем не се изживявам като гений, нито пък се оплаквам, нито обвинявам човечеството или – като Вас - в частност българите, че не ме разбирали и че ще си умра неразбран, неоценен и огорчен – хаха. Хората са такива, няма други, толкова е интелектуалният им багаж или както е казал Кант за човека: от нещо толкова криво не може да се издяла нещо право. Вместо да ги укоряваме, е добре да приемаме живота и света спокойно и с ирония.

Да, хората няма да разберат, че Айнщайн греши дълбоко, че Вселената не се разширява, че интерпретацията на квантовата механика не издържа критика, че Сталин вероятно е готвел война срещу Европа и Хитлер може би го е изпреварил само с няколко дни, че българите не са славяни, че няма глобално затопляне, че вероятно няма субдукция на тектоничните плочи, че рухването на комунизма беше инсценировка и има повече външнополитически цели и т.н., но това си е за тяхна сметка.

Ангел Грънчаров каза...

Леле, колко си учен само!!! С тоя термин "субдукция" ми накриви шапката!!! :-) Как ще те разберем ний, простите, като учеността ти е толкова извънмерна?!

Анонимен каза...

Всеки средно интелигентен човек би трябвало да знае какво е „субдукция“ – звучи страховито и сложно, но не е нищо повече от „подпъхване“ на континенталните плочи една под друга, с което геолозите обясняват процесите в земната кора.

Аз не се правя на „многоучений“ и всезнайко, но мисля, че имаме само един живот и трябва да го използваме максимално. Решително не приемам, че днес вече били невъзможни многостранни познания, понеже специализацията била прекалено голяма. Освен това философите, без да са специалисти, трябва да знаят ВСИЧКО и да МОГАТ много и дори да е невъзможно, пак трябва да опитват да научат ВСИЧКО. Под ВСИЧКО наистина разбирам ВСИЧКО, така че питайте ме за естествени и хуманитарни науки, история, литература, езикознание, музика, медицина, спорт, кино, опера – ВСИЧКО!

Ще добавя и този цитат от руския изследовател Семен Александрович Николаев:

«Критиковать стандартную теорию 'Большого Взрыва', теории относительности Эйнштейна и 'современную' физику, а также дискуссировать о них по радио, телевидению, в научных журналах, в государственных учреждениях науки и образования запрещено. Всё, что противоречит теории 'Большого Взрыва' и теориям Эйнштейна, считается лженаукой. Следовательно, физика носит догматический характер. В наличии имеются все атрибуты незыблемости догматического учения и даже есть вождь. Всё как положено.“

Само че кой знае защо, бунтарят и борец за човешки правдини Ангел Грънчаров въобще не забелязва това положение и сякаш въобще не го интересува. Той явно си има друг дневен ред и хич и не иска да знае, че някои хора са посветили живота си на служене на истината, вкл. на критика на Айнщайн, с ясното съзнание, че ситуацията е безнадеждна и шансовете са успех са почти нулеви. Но ние не хленчим и не се оплакваме.

Анонимен каза...

И още:

«Но критиковать всё это запрещено. Наука физика превращена в догму. Следует ли продолжать обучение школьников, студентов, аспирантов и вообще пользоваться столь ошибочными представлениями о физике (природе)? Ни руководство Российской Академии Наук, ни руководство Министерства образования и науки РФ не хотят и не желают обсуждать это. На мои обращения - ответы следующие. Ответ Российской Академии Наук: 'Ваша брошюра не вызвала у нас профессионального интереса'.»


Много показателно. Но това се отнася не само за Русия, а за ВСИЧКИ страни по света. Световният научен establishment е направил кариерка на базата именно на тези погрешни теории, него истината на го интересува, и със зъби и нокти се бори да не допусне алтернативни теории и възгледи. Опитайте да публикувате в някое mainstream научно списание алтернативно схващане или да изнесете алтернативен доклад на научен симпозиум – това е немислимо и невъзможно. Не твърдя, че тук има някаква страшна конспирация на учените, която не допуска други мнения. Просто част от учените са тъпи и/или се борят да запазят привилегиите си.

Но какво го интересува Ангел Грънчаров това? Той си има съвсем други проблеми.

Ангел Грънчаров каза...

Представата Ви за философията като многознайство или дори всичкознайство е, меко казано, чудата. Толкоз по този въпрос. А иначе ний нямаме претенция да сме на средното ниво на "ентелегентност", предпочитаме да сме под него... :-) Затуй и не знаем що е „субдукция“ - също така и не желаем да се представяме за многоучени като Ваша милост...

Анонимен каза...

Философите трябва да се интересуват от ВСИЧКО, по възможност да знаят ВСИЧКО и да МОГАТ много неща. Разбира се, на практика това е невъзможно, следователно както казва американският философ John Searle, тук имаме «вграден» проблем.

Не се вживявайте толкова в тази прословута «субдукция». Ако исках да се правя на «ентелегентен», можех да изплозвам съвсем други, много по-сложни изрази, понятия и концепции. Само че аз съм далеч от тази мисъл и ценя интелектуалната скромност и харесвам девиза на Сократ «знам, че нищо не знам» с допълнението на Карл Попър «и дори това е пресилено». Вече съжалявам, че не неписах «подпъхване». Впрочем аз съм на мнение, че дори най-сложните научни проблеми трябва да може да се обяснят нагледно и разбираемо за всеки средноститистически човек без специална подготовка.

Иначе забележете, че не само Вие водите борба със света за истината и правдата, има и други хора, но нашите вопли не се чуват из цялата Слънчева система. Ние работим търпеливо и систематично. Така например в момента изграждаме антирелативистка библиотека с текстове от цял свят. Група германски антирелативисти са написали обръщение до Германския Бундестаг с призив Теорията на относителността да бъде обявена за лъженаука и да бъде зачеркната от учебните планове и т.н. Както може да се предположи, реакция от страна на Бундестага няма. Е и какво – да започнем да си скубем косите в отчаяние и да обявим хората по света и депутатите в Бундестага за най-големите изроди? Далеч сме от тази мисъл. Така че в света стават много неща, които Вие не подозирате и които май въобще не Ви интересуват. Като философ обаче трябва да имате мнение по подобни фундаментални въпроси като ТО. За целта не е необходимо да имате специални математически познания. Мислите ли, че времето може да променя своя ход, а пространството, т.е. нищото, пустотата, празното пространство да се „изкривява“ и „разширява“, както твърди Айнщайн? Какво казва философията по този въпрос?