Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

понеделник, 24 август 2015 г.

Национал-социалистическа Германия и комунистическа Русия са подпалвачите на Втората световна война



На 23 август 1939 г. Хитлер и Сталин отвориха портите на Ада, който погълна милиони.

Единствено силна и обединена Европа е гаранцията, че това никога няма да се повтори.

Минко Танев

СПРАВКА: Пактът за ненападение между нацистка Германия и Съветския съюз (на немски: Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt, известен също като Пакта Молотов - Рибентроп) - междуправителствено споразумение подписано на 23 август 1939 г. между ръководителите на отдели на външните работи на Германия и на Съветския съюз. От Съветския съюз бил подписан Договорът от комисар на външните работи, В.М. Молотов, от Германия - министър на външните работи Йоахим фон Рибентроп.

Към споразумението е приложен таен допълнителен протокол за определяне границите на областите от взаимен интерес в Източна Европа в случай на "териториално и политическо преразпределение". До 1989 г. от Съветската страна отричат съществуването на протокола, макар че копие от него е било публикувано през януари 1948 г. след нареждане на президента Труман. Договорът е публикуван в САЩ за първи път от Св Louis Post-Dispatch на 22 май 1946 г., а във Великобритания от Manchester Guardian . Това е и част от официална публикация на Държавния департамент за нацистко-съветските отношения 1939-1941, редактирани от Raymond J. Zontag и James S. Beddie през януари 1948 г. Решението за публикуване на ключовите документи на немско-съветските отношения, включително Договора и протокола, е било взето още през пролетта на 1947г. През ноември 1947 г., президентът Труман лично одобрява публикуването, но то е задържано с оглед на конференцията на външните министри в Лондон насрочена за декември 1947 година.

Втората световна война започва на 1 септември 1939 г. Германия започва инвазията срещу Полша, а на 17 септември 1939 г. по силата на договора, на територията на Полша нахлуват съветските войски. На 18 септември 1939 г. Германия и СССР излизат със съвместна декларация, подписана от фон Рибентроп, Сталин и Молотов, която гласи:

„Правителството на Райха и на СССР чрез подписания днес договор, като уреждат границите между двете държави, вследствие разпадането на Полската държава и създавайки по този начин сигурна основа за продължителен мир в Източна Европа, единодушно изказват своето гледище, че е в интерес на всички народи да приключат положението на война, което съществува между Германия, от една страна, и Франция и Англия, от друга. Двете правителства, прочее, ще направят общи усилия да се постигне тази цел колкото е възможно по-скоро. В случай, че това не се достигне, ще се докаже, че Англия и Франция са отговорни за войната."

Териториалното разделяне на Полша между СССР и Германия завършва на 28 септември 1939 г. и сътрудничеството на СССР и Райха е препотвърдено с подписването на още един Съветско-германски "Договор за дружба и граници". На 30 ноември 1939 г. СССР напада Финландия. С една изтощителна война с много големи загуби за Червената армия през март 1940 г., без да са постигнати целите за пълен контрол над Финландия съгласно договора, се откъсват значителни територии от тази държава в полза на Съветския съюз. През 1940 г. съветската армия, в разрез с предварителните договорености за сферите на влияние, навлиза в трите балтийските държави Литва, Латвия и Естония и те са присъединени към СССР. Бесарабия и Северна Буковина също са завладени и присъединени към СССР.

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за Времето, живота, свободата.

1 коментар:

Анонимче каза...

Книжките на Суворов също си струва да се прочетат.