Изцяло споделям тази толкова вярна, проницателна мисъл на Alexandar Koshnicharov-Gibi:
Трябва да престанем да се самозалъгваме, че някой ще ни избави! Или се учим да плуваме - или се давим.
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за Времето, живота, свободата.
3 коментара:
Това е преиначен вариант на мисълта на Остап Бендер: "Спасяването на давещите се е в ръцете на самите давещи се"
И е абсолютно вярно, между другото.
Andrey Markov
"Спасение утопающих - дело рук самих утопающих".
Или на български "Спасяването на давещите се е дело на ръцете на самите давещи се", така е точният вариант на тази известна мисъл от книгата на Илф и Петров.
Фраза представляет собой фактическую пародию на известные слова Карла Маркса, часто цитировавшиеся советской пропагандой тех лет: «Освобождение рабочих должно быть делом самих рабочих».
Иносказательно: решать свои проблемы каждый должен сам или вместе с товарищами по несчастью.
Публикуване на коментар