Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 25 септември 2015 г.

Ето за какво било, ето защо поумнявам и помъдрявам така интензивно, приближавайки 60 години!



Американски учени откриха, че след 60-годишна възраст човешкият мозък заработва на пълни обороти. Учените от Калифорнийския университет открили, че с напредване на възрастта човек става по-умен, тъй като неговият мозък започва да работи с пълна сила. При това, времето на интелектуалната активност е между 50-70 годишна възраст.

До скоро се смяташе, че с времето умствената деятелност постепенно изчезва, тъй като невроните (клетките на главния мозък) постепенно умират, и към края на живота си човек губи до 30% от невроните. Но се оказва, че това всъщност не е вярно. Клетките на главния мозък не умират. Може да бъдат загубени връзките между тях, но само в случай, че човек не ги задейства по никакъв начин. Освен това, с времето, в главния мозък се увеличава количеството на миелин – веществото, което кара сигнала да преминава по-бързо между невроните. Благодарение на това общата интелектуална сила на мозъка се повишава с до 3000% в сравнение със средните показатели, и това се случва, когато човек стигне и надвиши 60 години.


Друг интересен факт, който бе открит – ако до 50 години между двете полукълба на главния мозък съществува рязко разделение и всяко от тях изпълнява строго определени функции, то след 50 години човек може да използва и двете части на мозъка едновременно. Това му позволява да решава много по-сложни задачи, както и да ползва крайниците си еднакво добре. Заедно с това, думата си казва и жизненият опит на по-възрастните хора, получен в течение на тези 50-70 години. Те са подложени по-малко на риска от объркване при получаване на необичайна или емоционална информация, в сравнение с един млад човек.

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

1 коментар:

Ursus Major каза...

Помъдряваш ти, тъпанар смотан