Из Седемте принципа на финландското образование: учиш по-малко, знаеш повече!
Публикувам тук само заключителните думи на тази статия, а който иска може да я прочете сам цялата на мястото, където е публикувана:
Добавка: А в нашите училища, прочее, картинката е позната, ето малък пример в тази посока:
Учителката говори на първокласници:
- Който се учи за 5-ци и 6-ци, ще попадне в Рая, а за 3-ки и 2-ки - в Ада!
Плах гласец от последния чин:
- А има ли шансове живи да завършим училище?
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд. Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.
1 коментар:
Не знам дали във Финландия нещата са толкова безоблачни, но главната задача на образованието наистина се състои в това как да се предадат знания и способността да се мисли самостоятелно, без същевременно да се невротизират и побъркват децата, а това е огромен проблем, защото тези два аспекта трудно се съчетават. Прекалено либералните образователни системи обикновено не предават достатъчно знания, а прекалено строгите може и да дават познания, но пък невротизират децата. Истината е, че даже гений като Моцарт и Джон Стюарт Мил са били много строго възпитавани от бащите си, Мил даже получава проблеми с нервите. Но от друга страна без тази строгост те нямаше да станат това, което са станали. Напълно либералното образование без всякаква принуда и оценки е много приятно, но в повечето случаи сякаш непълноценно.
Между другото допреди около 200 години в Западна Европа жените, г.е. майките в семейството въобще не са били допускани до възпитанието и образованието на децата, това е било мъжка работа, т.е. задача на бащата.
Публикуване на коментар