Или те винаги ще си останат непълноценен заместител. Връзката на пари и свобода е загадка и мистерия. Заслужава да се мисли по този фундаментален проблем. Хората, които не ламтят за пари, постигнали ли са свобода? Можели човек да загуби свободата си като стане роб на парите? Факт е обаче, че парите имат една жестока мистична сила, която властва над човешките души. За пари са ставали и стават страшни злодеяния... а истинско добро с парите нима не може да се прави?! Тогава?
Освен това аз, Ангел Грънчаров, се чувствам длъжен отново да ви напомня, че е истинско безобразие това, че вие, пловдивчани, гледате безучастно и оставяте 84-годишната баба Марийка да продължава да спи шести месец на улицата, на голата земя! Това е страшен грях, за който ще си платите - ако не се вразумите час по-скоро! Помогнете, моля ви се, на тази стара жена, изпаднала в беда, направете нещичко да й съдействате да си намери подходяща квартира, направете това добро, моля ви се!
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
2 коментара:
A аз най накрая осъзнах разликата между комунистите - те наблягат на думата колектив и от там нашето патологично нежелание да тръгнем сами като отделни индивиди да се борим с нередностите и да осмиваме тези, които го правят и да му лепваме разни етикети, "защото се различавал от колектива", докато на запад са се осъзнали и знаят че отговорността си е наша и ние сами си ковем съдбата (всеки индивидуално). И от там неумението да изградим силно гражданско общество. Ще трябва още много време да разберем, че не можем всички да сме еднакви и различното стига да е в рамките на правилата не е толкова страшно.
Angel Angelov
Така е. Това е много важно. На мястото на доминирането на социалистическия колектив, блокиращ индивидуалната самостоятелност (свободата) трябва да се роди пълноценна човешка общност, състояща се от свободни индивиди-граждани, които умеят да се сработват за постигането на общи и важни за всички цели.
Публикуване на коментар