Има ли бъдеще търговската телевизия - или бъдещето е на ангажираната с наистина важните проблеми на гражданите ОБЩЕСТВЕНА телевизия?
ПОЯСНЕНИЕ: Комерсиалната, търговската телевизия продава някакви "добре пакетирани" стоки (за развлечение, за "убиване на времето" и пр.), целта е да печели пари, ползвайки се от разпространените масови вкусове, настроения и емоции, докато сериозната, истински обществена телевизия предлага най-вече РАЗГОРЕЩЕНИ ДЕБАТИ ПО ДЕЙСТВИТЕЛНО ВАЖНИТЕ ЗА ГРАЖДАНИТЕ ПРОБЛЕМИ, също така предлага и чисто образователни програми, спомагащи за развитието на гражданското съзнание и демократичната култура на хората, насърчаващи осъзнаването на техните дълбоки, коренни интереси, т.е. работи за решаването на действителните проблеми на обществото и държавата.
Ще ви бъда твърде благодарен ако ми кажете какво мислите по поставения въпрос!
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.
3 коментара:
От свободна телевизия, естествено.
Обществената телевизия при всички положения е за предпочитане ,но не виждам от къде ще дойде финанасирането!
Bogdana Petkova
Как така откъде?! От парите на потребителите й, от нашите пари, т.е. от парите на данъкоплатците. Стига тия данъкоплатци-граждани да направят нужното да заставят своите избраници (политиците) да направят нужното, щото техният интерес да бъде защитен. Всичко е в нашите, на гражданите и данъкоплатците, ръце; стига, разира се, да не сме заспали...
Публикуване на коментар