Получих от автора и публикувам следното писмо до МОН, в което са поставени изключително важни по моя преценка конкретни въпроси до МОН, които заслужават да бъдат подкрепени от повече учители (което и имате възможността да направите след публикацията като си пишете името под нея със съответното ваше становище!); аз за себе си смятам, че въпросите заслужават моята подкрепа, което го изразявам като ги публикувам в блога си:
ДО
ЕКСПЕРТИТЕ на МОН
ГР. СОФИЯ
ЗАПИТВАНЕ
от Диан Георгиев Тодоров ЕГН ..., живущ в гр. Бургас, ж.к. „Зорница”, бл. ..., вх. ..., ет. ...
Уважаеми госпожи/господа,
Обръщам се към Вас с молба да ми дадете правно и практическо становище как да се процедира в следните ситуации, които възникват в процеса на преподавателската работа и за които има нормативна уредба, но директори на училища я тълкуват разнопосочно. Впечатленията и на други мои колеги от други училища са същите. Казусите са следните:
1. В случай, че учителят пише отсъствия на ученици, които не присъстват в часовете, както е по правилник, има ли право директорът да уволни преподавателя и по кой закон?
Според мен проблемът се състои най-вече в т.нар „делегирани бюджети” на училищата, поради което ръководствата нямат интерес да изключват ученици и да намаляват техния брой и от това страдат учителите, които са принудени да понасят унижения от страна на ученици и директори.
2. От кого са зависими и от кого се назначават директорите на училищата, тъй като много често се оказва, че те са марионетки на някоя политическа партия, която стои зад тяхното назначение? Поради това те не реагират адекватно във възникващи в процеса на работата ситуации, а с оглед на техните зависимости и интереси.
3. В СУ „Елин Пелин“, с. Руен, обл. Бургаска, в последните десетина години, когато директор беше Зорка Петрова, сега директор на ОУ „Христо Ботев“, с. Мъглен, вероятно са напуснали около 100 учители, като текучеството се дължи може би предимно на гореспоменатите причини. МОН има ли становище по въпроса за текучеството на кадри в Община Руен, за назначенията на учители, които не владеят добре български език и за съдебните дела срещу училища, водени от уволнени преподаватели (напр. с. Карагеоргиево, общ. Айтос, с. Добромир, общ. Руен и т.н)?
4. Имат ли право преподавателите да проведат часа си в двора на училището, за да покажат нагледно на учениците някои закономерности в природата и това необходимо ли е за по-доброто поднасяне и възприемане на информацията? Тази практика е много популярна и ефективна в учебните заведения в Западна Европа и Америка, но не и според мнението на някои директори в България.
Уважаеми дами и господа, отправям тези въпроси към Вас, тъй като те често са предмет на разногласия между преподаватели и ръководство на училищата и разчитам на Вашето експертно мнение, което да внесе яснота в неуредиците в практиката и в спора, и с което да запозная директорите на училищата.
Моля за писмен отговор по поставените теми на посочения от мен по-горе адрес.
2019 г.
Град Бургас
С уважение: (подпис)
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд. Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.
4 коментара:
А има ли право учителя да пише отсъствие, когато ученика му проваля часа?
Dimitar Kanev
Проблемът е спорен. В някои училища изгоненият за лошо държание ученик получава неизвинено отсъствие. В други - не. Но и в едните и в другите училища особено тежки някакви последствия за ученика няма. Учениците добре знаят, че директорът няма да ги изгони от училището - защото директорът вижда във всеки ученик едни... "ходещи 1500" лева от бюджета! Ето тук вече е проблемът. По тази причина анархията в училищата е на висота...
Излиза, че учителят трябва да търси средно положение, но аз не виждам такова, ако тръгнеш с добро, започват да правят каквото си искат, ако пък тръгнеш с лошо, училището губи от това, а и родителите започват да си търсят правата и накрая къде е мястото на учителя??
Dimitar Kanev
Dimitar Kanev Истинският учител като мен бива изритан от училището и става... охранител (пазач). Учителите-мижитурки стискат зъби за да доживеят (оцелеят) до пенсия. А някои от тях до такава степен са извратени, че се чувстват в тази лудница щастливи, представяте ли си?!
Публикуване на коментар