В България масово се говори (и дори се смята за "литературна норма"!) един порусначен български език, при който "леко" се изговаря "льеко", "пиле" се изговаря "пилье", "ленинизъм" се изговаря "льенинизъм", "зеле" се изговаря "зелье", а аз даже съм чувал от устата на един таваришч, който дори и думата "логика" изговаряше "льогика". А някои направо си употребяват руски думи като "уровен", "уронва", "счита", и т.н., в момента не се сещам най-грозно звучащите в българска употреба руски думи, ако искате, помогнете ми.
Стигнало се е дотам, че "патреоти" като Слави Трифонов даже подиграват ония, които говорят на чист (западно)български език, знаете Славчу, за да се гаври с тях често изговаря същите тия думи ето как: "луеко", "пиуе", "уенинизъм", "зеуе", "уогика" и прочие.
Такива сме предатели. Даже от родния си език сме готови да се откажем, даже великия български език сме способни да поругаем, само и само да изглеждаме колкото се може по-порусначени, та да "доказваме" какви големи "братя", видите ли, сме с руснаците.
А нашите деди и баби не са били такива, само преди 60-70 години в България се е говорело по автентичен български начин...
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ТАЙНСТВОТО НА ЖИВОТА: Въведение в практическата философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2006 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN-13: 978-954-321-246-0, ISBN-10: 954-321-246-5, 317 стр., 10.00 лв. Авторът тръгва от простия факт, че човекът е живот, че ние сме живи и влюбени в живота същества, от което следва, че по никой начин не бива да му изневеряваме: да си мислим, че сме “нещо повече от това”, че сме “нещо повече от него”. Но човекът е и разбиращо същество, което значи, че не се задоволява с “простата даденост” на непосредствения живот, а непрекъснато търси смисъла, неговата ценност за нас самите. Оказва се, че ние живеем като че ли само затова непрекъснато да търсим себе си, което, от друга страна погледнато, означава, че постигаме себе си само когато свободно “правим” себе си, своето бъдеще, а значи и съдбата си. Пътят на живота у човека изцяло съвпада с пътуването към самия себе си, от което не можем да се откажем...
4 коментара:
Това, че вие, Грънчаров, говорите съвсем диалектно, не означава, че и другита говорят така. И друг път съм ви писал да се научите поне МАЛКО да говорите правилно, а не да казвате "теуевизия", "зритеуи", "теуефон" и прочие дивотии. Тоя долнобанско-пернишки говор с право предизвикваше твърде много подигравки сред ученици и учители (зад гърба ви, разбира се). Един теУевизионен водещ да говори така е много жалка картинка.
Аз много обичам да говоря "по руски начин". Употребявам "грозно звучащи руски думи"
Много съм ОК когато хейтвам по форумите. Често лайквам във фейсбук. Сета трябва да стречосам един пакет , а след това тръгвам на шопинг. Както виждате денят ми е много фън, а аз съм много куул. Това е моят лайф-стайл.
Руският език заедно с английският,испанският и мандарин ще продължи да съществува далеч след като българският е изчезнал като жив език.
Ти като беше в Ленинград как говореше? Разкажи на твоята огромна аудитория :-)
Публикуване на коментар