Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 5 юли 2019 г.

Може ли политиката без философия, а човекът - без идеи?


Из: Идеите имат значение! Калин Манолов

... Четвърт век те умишлено не дефинираха своята идеологическа идентичност, отказвайки да отговарят на фундаментални въпроси. Обикновено наричаме тези въпроси „политически“, но те всъщност са философски. Защото политиката е дял от философията.

И преди да има десни и леви „политики“, е имало десни и леви философии. Левите философии налагат колективна представа за добро и правилно, като не признават на човека правото му да греши дори спрямо себе си. Десните признават правото на индивида да ръководи собствената си съдба, като следва своите възгледи, вярвания, нагласи и желания, стига да зачита същите права и на останалите. Лявото е власт, дясното – свобода Лявото са интереси. Дясното – ценности. Дясното е апология на индивидуализма, свободния пазар и свободната конкуренция. Това му позволява да изгради цялостна идея за света и действителността, и за разлика от всички останали колективистични идеологии, чиито изходен пункт са потребностите на общността, единствен да говори с езика на правата на личността.

Политиката е практическо приложение на философията. Тя не може да бъде постигната без идеология. Идеологията е нещо като политически наръчник „Как да се държим в обществото?“ Всеки конкретен порядък в обществените дела е резултат от идеологии. ... (Прочети ЦЯЛАТА СТАТИЯ)

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ТАЙНСТВОТО НА ЖИВОТА: Въведение в практическата философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2006 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN-13: 978-954-321-246-0, ISBN-10: 954-321-246-5, 317 стр., 10.00 лв. Авторът тръгва от простия факт, че човекът е живот, че ние сме живи и влюбени в живота същества, от което следва, че по никой начин не бива да му изневеряваме: да си мислим, че сме “нещо повече от това”, че сме “нещо повече от него”. Но човекът е и разбиращо същество, което значи, че не се задоволява с “простата даденост” на непосредствения живот, а непрекъснато търси смисъла, неговата ценност за нас самите. Оказва се, че ние живеем като че ли само затова непрекъснато да търсим себе си, което, от друга страна погледнато, означава, че постигаме себе си само когато свободно “правим” себе си, своето бъдеще, а значи и съдбата си. Пътят на живота у човека изцяло съвпада с пътуването към самия себе си, от което не можем да се откажем...

6 коментара:

Анонимен каза...

Ха-ха, лява и дясна философия, ами да помислим!

Термините ляво и дясно влизат в политическия речник на 11 септември 1789 година, когато френското народно събрание (асамблея) се разделя на две по въпроса да бъде ли дадено право на вето на Луи XVI върху решенията и или не. За да не отнесат лобут, дупетатите се разделят - подкрепящите краля и правото му на вето сядат от дясната му страна, а тези против - от лявата.

Ако философията би имала нужда от ляво и дясно, едва ли би чакала дупетатите да й го дадат. Големи мислители са измислили далеч по-сложни неща.

Второ, политиката за съжаление никога не е била практическо приложение на философията и никога няма да бъде: волята е определяща в политиката, а разумът - във философията. Авторът пак се е объркал. И последно, защото глупостта е безкрайна, ако говорим за политически науки, то те са дял на социологията, а не на философията. Това, че философи като Аристотел, Платон, Полиб, историци като Тюсидад и т.н. са оставили следи в политическата наука е факт, но и математиката не е философия само защото Питагор, Талес и други от древните са оставили дълбоки следи от сандалите си в нея.

Правата вяра на авторът в правите либерални ценности по нищо но се отличава от дитирамбите на партиен секретар за комунизма. Българската интелигенция е напълно импотентна в главата - не мисли ни се едната, ни с с другата.

Ангел Грънчаров каза...

Изказвате се по проблеми, от които не разбирате. И се излагате, като казвате такива повърхностни съждения, израз на неразбирането Ви.

Че политиката (и животът на човеците) се определят от идеи (ценности), т.е. има духовна основа, е аксиома. Идеите движат света. Волята е подчинена на разума (неразумната, несвободната воля работи срещу себе си и е деструктивна, т.е. нищо не може да постигне), т.е. самоопровергавате се в твърдението си, че философията не властва над политиката. И прочие. Трябва да се мисли. Страдате от глупави путинистки внушения, т.е. от идеологическа слепота.

А това, че се напъвате да се правите на отворена, показава само жалката Ви личност, т.е. комплексарщината Ви...

Анонимен каза...

Ха-ха, философията на келешите си каза думата! Къде са ти аргументчетата бе тъпчо, имена, дати, идеи? Пълен въздух под налягане, добре са те уволнили, аз ти вадя аргументи като беотн, а ти само квичиш насреща като бито псе.

Ето ти още. Идеите движели света?! Пълна глупост. Светът движи идеите - "Лудите, лудите, те да са живи" -- лееко въпросче, откъде Вазов е заимствал тази гениална идея? Хайде пишман-философе, ползвай целия интернет и ми кажи. Иначе по-добре си ползвай дипломата за тоалетна хартия и не се мъчи -- комунистите и философи не направиха, ей, ти в СССР си завършил, нал тъй?

Светът движи идеите -- това е пълен идиотизъм, с едно едно велико изключение - изкуството. Науката следва светът с 20 години, а изкуството го изпреварва с горе-долу толкова, но червената ти тиква, посиняла от бой, едва ли е способна да го разбере. Примерче - Адам Смит и Богатството на народите. Адамчо е гледал наоколо и е стоплял какво всъщност лудите правят - капитализъм! И в САЩ 10 години по-късно четат Адам Смит и пишат конституция.

Хайде пишман-философе, ползвай целия нет и ми кажи - откъде Вазов е заимствал идеята за лудите? Общата ти култура е под нулата, на бас че няма да се сетиш. Обади се на Асса, но не мисля, че и той ще се сети.

Ангел Грънчаров каза...

Другарко, контролирайте се малко де, побесняхте от злоба като Ви казах истината! Ний с Вашата дилетантска "обща култура" нема да се мерим, щот добре знаем, че която култура е "обща", тя не е никаква култура - тъкмо защото е обща. Можете, другарко, да се съревновавате по ученост с бабите в кварталния клуб по комунизъм. Ченето гледайте да Ви падне от треперене - щот ако го глътнете от злоба, що ке праите тогава?! Вашата ученост е обаче на нивото на Симеоновската школа и на рабфака, нали познах где сте завършила?

Ангел Грънчаров каза...

А относно това че идеите движат света доказателството е толкова лесно, че е срамота, че не се сещате, другарко (но комунизмът наистина не прощава и води до скоротечно слабоумие!): Адам Смит наистина е видял много неща в живота (и в света), но за да се появят тия неща в живота и в света те преди това са се родили в нечия глава ма, другарко, нали така? А и самият Адам Смит много неща е изобретил сам, ридили са се в неговата глава. И после американците са ги приложили в живота. Така стават нещата, другарко, идеите наистина движат света, материализъмът на Маркс-Ленин е умряло куче... поревете си сега малко... може пък да Ви олекне!

Анонимен каза...

Ха-ха, кретенът философ е и инфантилен при това, да помислим.

Нямаш парички, купуваш си най-ефтинджос зарзавата -- рационално решение, идея видите ли. Ама кой определя цената? Невидимата ръка на пазара. А тази идея е някакъв агрегат, която движи твоето рационално решение да си купиш краставички и домати пълни с нитрати, щото са най-ефтинджос. Ти ли решаваш? Уж. Свободен арбитър, ама нанайки.

Същото е и с индивидуалните решения. Те не са израз на свободната воля -- НИКОГА. Ощу Русо е доказал, че робството е социален феномен. Анадъмлу тъпа кратуно?