Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 26 септември 2019 г.

Българският правопис важи ли и за властващите в свидното ни отечество - или те могат да си пишат както си искат?


Получих от автора с право за публикуване ето това писмо до институциите:

ДО ЦИК

ДО БАН

Уведомление

от Диан Георгиев Тодоров ЕГН... , живущ в гр. Бургас, ж.к. „Зорница”, бл., вх., ет., тел.за вр.

относно: правописа в сайтовете на общински избирателни комисии

Уважаеми дами и господа,

Прави ми впечатление, че в много от сайтовете на ОИК думата „община” се изписва с главна буква. Правилото е, че когато употребяваме думата в значението й като административно-териториална единица, тя следва да се изписва с малка буква, напр. „Аз работя на територията на община Айтос“. Когато е собствено име на конкретна институция, тогава следва да се изписва с главна, напр. „Той е служител в Община Айтос“, т.е в общинската администрация.

На сайта на ОИК – Пловдив (там съм забелязал, не твърдя, че е единствен) тази грешка не е допусната, навсякъде думата „община” е изписана с малка буква.

В сайта на ОИК – Шумен хитро избягват да използват тази дума, въпреки че в местния университет има много добри филолози-преподаватели и членовете на ОИК биха могли да потърсят консултация с тях. В останалите сайтове на ОИК изписват думата „община” по различен начин – веднъж с малка, веднъж с голяма буква, най-често с голяма. В ОИК –Айтос и ОИК – Царево са се спрели на варианта с голяма буква, предполагам, за да се избегне объркване.

Тази погрешна тенденция за изписване на думата „община” с главна буква вероятно се дължи на влиянието на английския език, под което много хора пишат главна буква на места, където според правописните правила в българския език трябва да е с малка.

Също така виждам, че в листите за кандидати за общински съветници фигурират много учители, но на тях това не им прави впечатление. Вероятно те не са филолози и би могло да им се прости.

Аз умишлено доста пъти съм допускал тази грешка в своята кореспонденция, очаквайки някой да го забележи. Често в писмата си умишлено правя дребни грешки, за да не бъда обвинен в съвършенство. Но за съжаление до момента такъв грамотен човек няма, въпреки че голяма част от адресатите на писмата ми са били директори на училища – филолози.

Госпожи и господа от ЦИК, сигнализирам Ви, за да вземете спешни мерки относно правописа на подресорните Ви комисии, с най-добри намерения.

Запитването ми към членовете на БАН е: Има ли въведени и утвърдени нови правила в правописа по конкретния случай? Само допреди година важеше правилото „община” да се изписва с малка буква, когато е нарицателно име.

С пожелание за успешна работа!

Желая да получа писмен отговор от БАН на посочения от мен адрес за кореспонденция, тъй като съм филолог и този въпрос е от значение за мен.


25.09.2019 г., гр. Бургас

С уважение: ...................... (Д . Тодоров)

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд. Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.

Няма коментари: