Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 25 септември 2019 г.

И какъв е смисълът на живота?


Roujka Bratanova: Какъв е смисълът от живота? Някой разбра ли? Аз, все още не.

Ангел Грънчаров: Свободата поражда, придава смисъл на живота ни. Без свобода животът за човека губи смисъла си. Няма как да разбираш смисъла на живота си ако не си автентично, действително свободен, т.е. в действията ти да личи, че за теб свободата не е непроницаема загадка. Неразбиращите що е свобода няма как да разберат смисъла на живота.

Просто е. Ако разбираш свободата и се ползваш от нея, животът ти има смисъл. Ти самият като свободно, а това значи пълноценно живееща личност си смисълът на собствения си живот. Без критично мнозинство от истински свободни, тоест ползващи се от свободата си личности, няма как и човешката общност да живее смислено.

И сега някой може ли да каже, че не само знае що е това свобода, но и живее истински свободно, ползвайки се от нейните неоценими блага? Всъщност, най-просто казано, достойно живеещият човек е постигнал смисъла на живота!

Неслучайно Христос е казал: "Познайте истината, защото истината ще ви направи свободни!". Да, тъкмо истината ни прави свободни. Истината такава, каквато е в Христовото учение, което не е нищо друго освен религия на свободата. Ако не си истински християнин просто няма как да живееш истински свободно. Неслучайно западната евро-американска цивилизация на свободата възникна на почвата на Христовото учение. Неслучайно западните хора берат такива обилни плодове на свободата.



Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

2 коментара:

Анонимен каза...

"Неслучайно западните хора берат такива обилни плодове на свободата", които нещо се оказват все по-гнили...

Ангел Грънчаров каза...

"Гнили", "гнили", ама сладки, хептен немислеща другарко! Кажете защо хората емигрират на Запад, а не в тъй любимата ви ПУТИНЛАНДИЯ?!