Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 15 февруари 2020 г.

Дали не излиза, че истински щастливи са само... идиотите?


Да обичаш значи да страдаш. За да избегнеш страданието, не трябва да обичаш. Но пък страдаш и когато не обичаш. Което означава, че да обичаш е страдание, да не обичаш е страдание, да страдаш е страдание. Да си щастлив означава да обичаш. За да бъдеш щастлив, значи трябва да страдаш, но пък страданието те прави нещастен. В заключение: за да бъдеш щастлив, трябва да обичаш да страдаш, или да страдаш от прекалено много щастие.

Уди Алън (цитиран от Невена Балканска)

Кратък мой коментар: Излиза, че за да си щастлив трябва да си нещастен, щастливият, доколкото е нещастен, е щастлив и доколкото е щастлив е нещастен (страданието е неизбежно, животът е страдание, т.е. т.н. щастие са миговете, през които само си въобразяваме, че не страдаме), от което пък следва, че е напълно прав Кант, първо, че човешката глупост е нелечимо заболяване, второ, че е тъпо да гоним щастието, а че смисълът на живота се свежда до това да си изпълняваме дълга, а не да гоним щастието; иначе казано, упорито да носим бремето на това да сме човеци - т.е. да сме човечни!

Дали не излиза, че истински щастливи са само... идиотите?


Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

1 коментар:

Анонимен каза...

СЪСИПАХА ОБРАЗОВАНИЕТО!!! ДОКОГА ЩЕ ТЪРПИМ???? KLETA MAJKA BALGARIQ