Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 26 ноември 2021 г.

Кои са фундаменталните принципи, на които се основава американското чудо: просперитетът, богатството и разцветът на Съединените щати?

500-ГОДИШЕН СКОК – ЕДНО ЧУДО, КОЕТО ПРОМЕНИ СВЕТА

Запознайте се с 28-те фундаментални възгледа (принципа) на Отците-основатели на американската Конституция, за които те са казали, че трябва да бъдат възприети и прилагани от всеки  народ, който желае мир, просперитет и свобода.

Тези принципи са дали възможност и тласък за постигане на повече прогрес в продължение на 200 години, отколкото  е постигнато  в продължение на 5000 години преди това. Оттам е и  заглавието на статията.

Принцип 1: Единствената  надеждна основа за постигане на здраво управление и справедливи човешки отношения е Законът на природата.

Законът на природата е Божият Закон. Има  закони, които ръководят цялата Вселена, и точно както Томас Джеферсън заявява в Декларацията на Независимостта, има закони които ръководят човешките дела, които са  „природните закони и са Бога на природата”.

Принцип 2: Един свободен народ не може да оцелее под републиканска (парламентарна) конституция, освен ако не се запази  добродетелен и морално здрав.   

Само един добродетелен и праведен народ е способен на свобода. Когато нациите станат корумпирани и порочни, те започват да се нуждаят от господари и диктатори. 

Принцип 3: Най-добрият метод за обезпечаване на добродетелен и праведен народ е да се изберат праведни и добродетелни ръководители.

„Нито най-мъдрата конституция, нито най-мъдрите закони  биха осигурили свободата и щастието на един народ, чиито маниери и отношения са  изцяло порочни. Следователно, истинският приятел на свободата и на своята страна е онзи народ, който най-много се старае да издигне и утвърди своята добродетелност, и който няма  да допусне даден човек да бъде избран на какъвто да е пост в управлението, който не е мъдър и праведен човек.” – Самуел Адамс

Принцип 4: Управлението на един свободен народ не може да се поддържа без религия.

От всички предразположения и навици, които водят до политически просперитет, религията и моралността са най-незаменими. … „И нека се отнесем с  предпазливост към предположението, че моралността може да се поддържа без религия.” – Джордж Вашингтон

Принцип 5: Всички неща са създадени от Бог и, следователно, всички човеци са еднакво зависими от Него, както и еднакво отговорни към Него.

Американските Отци-основатели считаха съществуването на Създателя като фундаментална предпоставка за всяка истина. Те считаха, че когато даден човек се хвали, че е той или тя са атеисти, той (или тя) просто не е успял да приложи своят Божествен  капацитет да размисля и наблюдава.  

Принцип 6: Всички хора са създадени равни.

Основателите знаеха, че всички човеци  теоретически следва да бъдат третирани, както следва:

1.  Равни пред Бог

2.  Равни пред закона

3. Равни в своите права

Принцип 7: Правилната роля на управляващите  е да защитават равните права, а не да дават равни права.

Отците-основатели признаваха,  че народа не може да делегира на своите управници дадена власт, освен тази която те самите имат законното право да упражняват.

Принцип 8: Човеците са надарени  от Бог с някои неотменими права.

"Тези права, в такъв случай, които Бог и природата са установили, и следователно са наречени естествени права, като живот и свобода, не се нуждаят от помощта на човешките закони за да бъдат по-ефективно вменени на всеки човек;  нито пък те получават някаква допълнителна сила  когато бъдат декларирани  от обществените или държавните закони. Точно обратното, никое човешко законодателство няма силата и властта да ги отменя или омаловажава, освен ако ползващия тези права не извърши самия той някакъв акт, който да ги  отмени.” – Уилям Блекстоун

Принцип 9: За да защити човешките права, Бог е открил един Божествен законов кодекс.

Ученията достигнали до нас по този начин ние наричаме пророчески или божествени закони, които следва да се намират само във Светите Писания. Тези предписания, когато са дадени чрез откровение, се оказва при едно сравнение, че са наистина част от първоначалния закон на природата, тъй като всички техни последствия неминуемо се отразяват на човешкото щастие.

Принцип 10: Даденото от Бог право да се ръководи се крепи върху суверенната власт на целия народ.

Структурата на американското общество следва да почива върху солидната  основа от съгласието на народа. Потоците на националната власт следва да произтичат непосредствено от  този чист първоначален извор на цялата законодателна власт.          

Принцип 11: Болшинството от народа може да промени или свали  дадено правителство, което е станало тиранично.

Благоразумието действително налага щото дълготрайно утвърдените правителства  да не бъдат сменяни поради леки и преходни причини… но само ако се установи дълга поредица от злоупотреби и узурпации  сочещи към заговор за намаляване на човешките права и установяване на абсолютен деспотизъм, тогава това е техен дълг да отхвърлят такова правителство  и да поставят други пазители на тяхната бъдеща безопасност.

Принцип 12: Съединените Щати на Америка трябва да бъдат република.

Принцип 13: Всяка  Конституция трябва да защитава народа от слабостите и злоупотребите на неговите ръководители.

"Ако човеците можеше да бъдат ръководени от ангели, тогава нямаше да е необходим нито външен нито вътрешен контрол върху управляващите… но тъй като това липсва,вие трябва първо да дадете възможност на управляващите да контролират ръководените; и на следващо място да ги задължите да контролират себе си." – Джеймс Медисън 

Принцип 14: Животът и свободата са сигурни само доколкото е сигурно правото на собственост.

Джон Лок обяви, че Бог е дал земята и всичко което е в нея на цялото човешко семейство като дар. Следователно земята, морето, жълъдите в гората, елените пасящи на поляната и т.н. принадлежат на всеки един човек като цяло. В момента обаче, когато някой си направи труда да промени нещо от неговата първоначална същност,  този човек е добавил  от своята изобретателност и труд за да направи тази промяна. В това се съдържа тайната на произхода на термина „право на собственост”.

Принцип 15: Най-високото равнище на просперитет се постига тогава когато има свободна пазарна икономика и минимални регулации от страна на държавата.

Просперитета зависи от един климат на цялостна икономическа стимулация  при наличието на следните четири основни свободи:  

1. Свободата да се опитваш

2. Свободата да купуваш

3. Свободата да продаваш

4. Свободата да се провалиш

Принцип 16: Управляващите трябва да се разделят на три основни клона:

"Аз ви свидетелствам, че аз бях първият член на Конгреса, който дръзна да изрази публично, както направих това през Януари 1776 г. своите мисли относно управлението… в полза на едно правителство, състоящо се от три клона  при една независима съдебна власт. Този памфлет, както знаете, беше много непопулярен. Никой не изрази публично своята подкрепа за това освен вие." – Джон Адамс 

Принцип 17: Трябва да се възприеме една система от проверки и баланси, за да се предотврати злоупотребата с власт от  различните клонове на управление.

"Не може да се отрече, че властта е обсебваща по своя характер и тя трябва да бъде ефективно обуздавана да не преминава границите, които и са постановени.” – Джон Медисън

Принцип 18: Неотменимите права на народа са представени най-добре ако принципите на управление се заложат в една писмена Конституция. 

Структурата на американската система е заложена в Конституцията на Съединените Щати  и единствените появили  се слабости са тези на които беше позволено да се промъкнат въпреки Конституцията. 

Принцип 19: На правителството трябва да се делегират само ограничени и внимателно формулирани  власти и пълномощия, като всички останали такива са запазени за народа.

Десетата поправка е най-широко нарушаваното условие на закона за правата. Ако тя беше спазвана и прилагана неотклонно, Америка щеше да бъде удивително различна страна от това, което е днес. Тази поправка постановява следното:

„Властите, които не са делегирани на Съединените щати по Конституцията, и не са забранени от нея на Щатите, са запазени за Щатите или  респективно за народа.”

Принцип 20: Ефективността и разпределението  изискват  правителството да действа съгласно волята на болшинството, но е необходимо да се предвидят конституционни  клаузи, които да защитават правата на малцинството.

"Всеки човек, който в съгласие с други създаде едно политическо тяло под дадено дно управление, поставя себе си под задължението за всеки един от това общество да се подчинява на решението на болшинството и да бъде обвързано от него.” – Джон Лок   

Принцип 21: Силното самоуправление  е ключовия камък към запазването на човешката свобода.

"Начинът да имаме добро и безопасно управление  е не да поставим доверието си за всичко върху един човек, а да го разделим на многото, разпределяйки на всеки точните функции, в които той е компетентен (и може да върши най-добре).” – Томас Джеферсън

Принцип 22: Един свободен народ трябва да се ръководи от закона, а не от прищевките на човеци. 

"Целта на закона е не да разрушава или ограничава, а да запазва и увеличава свободата. Защото при всички общества, състоящи се от сътворени човешки същества, способни да се подчиняват на закони, там където няма закон - там няма свобода. Защото свободата се състои в това да бъдеш свободен от ограничения и насилие налагани от други, което обаче не може да бъде когато няма закони.” Джон Лок

Принцип 23: Едно свободно общество не може да оцелее като република без една широка програма на всеобщо образование.

Те още в началото поставиха клауза в закона щото във всеки град, състоящ се от определен брой семейства, трябва да бъде изградено училище. Те също така  обявиха за престъпление ако такъв град бъде лишен от училище и учители за няколко месеца, което се наказва със сериозни присъди. Така, че образованието на всички слоеве на обществото беше направено задължително и на разноски на самото общество по начин, по който аз вярвам, че не е бил познат на много други народи, били древни или съвременни. Последствията  от тези мерки ние виждаме и чувстваме  всеки ден (писано през 1765 г.). "Да се срещне жител на  Америка, който да не може да чете и пише… е толкова рядко, колкото да се види комета или земетресение.” – Джон Адамс.

Принцип 24: Един свободен народ не може да оцелее ако не се запази силен.

"Да се готвиш за война е един от най-ефективните начини да запазиш мира.” – Джордж Вашингтон 

Принцип  25: "Мир, търговия и честно приятелство с всички  нации - въвличане в  съмнителни съюзи с никого.” – Томас Джеферсън, заявено във встъпителната му реч като президент.



Принцип 26: Сърцевината, която определя силата  на всяко общество е семейството; следователно правителството трябва да укрепва и защитава неговата цялост. 

Със сигурност няма друга страна по света, където брачните (семейните) връзки са толкова ценени и уважавани както в Америка, или където  брачното щастие  да представлява  по-голяма и важна ценност.

Принцип 27: Бремето на дълга е толкова разрушително за човешката свобода, колкото е покоряването от завоевател.

"Ние сме обвързани да понесем разходите (на войната) в границите на нашето време, и не сме упълномощени да натоварване обществото с тях. Ние всички трябва да считаме себе си  морално обвързани да ги заплащаме от самите нас в рамките на очакваната продължителност на живота на мнозинството.” – Томас Джеферсън 

Принцип 28: Съединените Щати имат съдбата евентуално да станат един славен пример на Божия Закон при една възстановена Конституция, която ще вдъхнови цялата човешка раса.

Отците-основатели са чувствали от самото начало, че те са били на Божествена мисия. Тяхното голямо разочарование било, че това не се е сбъднало в тяхното време, но са знаели, че това ще стане един ден. Джон Адамс е написал следното:

„Винаги съм гледал с благоговение и удивление на заселването на Америка, като откриване на една голяма сцена и замисъл на Божието Провидение за осветяване на невежите  и еманципация на поробената част от човечеството по цялата земя.”

Превод: Н. Гавазов

26.12.2011 г.

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...




Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост!  (Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2011 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)

Няма коментари: