Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

неделя, 4 декември 2022 г.

Как мисли, как се чувства и как живее обикновеният човек в условията на фашизъм, нацизъм, комунизъм?

 

В нашия Философски дискусионен клуб днес, в неделния ден, разговаряхме по въпроси, поставени ни от г-жа Лилия Иванова тук, в ютюб (копирам ги и ги слагам тъкмо в нейната формулировка): 

Каква е разликата между комунизма, фашизма и нацизма? Има ли такава и ако да то каква е тя? ​По-конкретно, дали има разлика в това по какъв начин засягат живота и благосъстоянието на обикновеният човек тези три периода от историята. 

Така поставена, темата е огромна, по тия така хубави въпроси разговаряхме повече от два часа, казахме много неща, които хвърлят светлина върху същината на проблема, но нямаме претенцията, че сме казали всичко; тепърва още много може да се каже. Но все пак казаното е една добра основа за по-нататъшни разговори, за по-нататъшно осмисляне. 

Приятно гледане и приятни размисли ви желаем! Появи се нов участник в нашите дискусии, което е много приятно и многообещаващо! 

Заповядайте и вие! Клубът е напълно свободна територия на търсещи истината човешки същества, личности и граждани...

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...






Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободатаизд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времетоживотасвободата.

Няма коментари: