Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

неделя, 15 януари 2023 г.

Защо на нас, българите ни е чужда тъй великата идея за свобода, имаме ли шанс да й станем причастни?

 

Пълната версия на въпроса, който обсъдихме в нашия Философски дискусионен клуб, непобираща се по-горе, е: 

Защо на нас, българите, ни е чужда тъй великата идея за свобода, има ли шанс да й станем причастни и да я култивираме в душите си - и как става това? 

Обсъждаме, осмисляме, обговаряме тази фундаментален за българската душа и за българския живот екзистенциален казус. Разбира се, темата е огромна, дори неизчерпаема и казаното тук е само начало на един крайно необходим ни, дори съдбовно значим разговор. 

Толкова тук. Останалото - в клипчето. Приятно гледане и приятни размисли ви желаем!

ПОДКРЕПА: Become a Patron!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...







Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

2 коментара:

Анонимен каза...

Има държави по света, в които хората са политически грамотни и активни, работят, правят нужното когато искат да си подобрят стандарта на живота и т.н. - не чакат някой оправяч да ги оправи, правят го сами. Протестират, изказват си мнението, посочват проблемите, обсъждат ги, търсят разумните решения; така се прави. Да, те не чакат някой друг да им направи живота по-добър. Това е разликата. В България бизнес не може да се прави. Само определени хора, дето са "от наште" могат по разбираеми причини, т.е. с връзки. Как тогава ще вървят нещата и хората няма да продължават да търсят по-добър живот в нормалните, в европейските страни, в Америка и където и да било другаде по света?

Ангел Грънчаров каза...

Така е, за жалост сте напълно прав. Без промяна в съзнанията ни, в душите ни няма как ний, българите, да заживеем нормално и достойно. Доколко разбираме свободата и се ползваме от нея, доколкото живеем със свободата си - от това зависи всичко.