Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 19 януари 2024 г.

Защо без свобода няма възпитание и образование - и няма най-вече човечност?


„Новите поколения трябва да имат шанса да израснат в свобода. Да подариш свобода - това е да подариш любов, а само любовта може да спаси света.” (А. Нейл) 

ЗАБЕЛЕЖКА: Линкът към неговата книга (Съмърхил - възпитание чрез свобода: Александър Нейл) е в първия коментар. 

Ето някои цитати от него: 

Прекалено голямата агресивност, която виждаме в несвободните деца е прекален протест против омразата, отправена към тях. 

Трудното дете е нещастно дете. То се намира в състояние на война само със себе си, а следователно и с целия свят. 

Наказанието винаги представлява акт на ненавист. В акта на наказанието учителя или родителя ненавижда детето и детето разбира това. 

Няма трудни деца, има само трудни родители. По-добре е да кажем, че съществува просто трудно човечество. 

Наказанието не е справедливо, понеже никой човек не може да бъде справедлив. 

Свободата означава правото да правиш всичко, което искаш, ако това не нарушава свободата на другите. Резултатът от нея е самодисциплина. 

Когато отсъства наличие на страх и дисциплина, децата не проявяват агресия. 

Александър Нейл 

Линкът към филма Съмърхил/Summerhill е във втория коментар... 

Приятно гледане и приятни размисли ви желая!

ПОДКРЕПА: Become a Patron!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...






Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободатаизд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времетоживотасвободата.

Няма коментари: