Качински беше антикомунист, което явно съвсем не е безопасно занимание за източноевропейски политик. Беглецът от КГБ Анатоли Голицин, чиито книги съдържат много важни сведения за дългосрочната комунистическа стратегия, пише, че лидери, „които провеждат ефективна стратегия против комунистистите, не бива да посещават комунистически страни и не бива да участват в „срещи на върха” с комунистически лидери”, защото такива посещения са удобни случай за тяхното физическо отстраняване.
Понеже това е философски блог, а философът трябва да се интересува от всичко и да знае всичко – съзнавайки, че това е невъзможно, малко встрани от темата: музиката към първото видео е „Елегия” от Масне в изпълнение на несравнимия Карузо в съпровод на Миша Елман. Който се интересува от други, също силни изпълнения на това произведение, може да чуе Роза Понселе.
Роза Понселе (Понцилио, 1897-1981) е може би най-голямата певица на ХХ век, в някаква степен дори преди Калас – по признание на самата Калас. Разбира се, Мария Калас ще остане най-голямата интерпретаторка, но гласът на Мария всъщност не е „красив глас” в духа на италианското белканто. Павароти е падал на колене пред Понселе.
Отзиви за Понселе:
„Когато обсъждате певци, има двама, които трябва да бъдат оставени настрана: Карузо и Понселе. След това може да започнете.” - Джералдин Фарар, сопран
„В моя живот има три вокални чудеса: Карузо, Руфо и Понселе.” - Тулио Серафин, диригент
„Когато слушате гласа на Роза Понселе, чувате фонтан от мелодии, благословен от Господ.” - Мери Гарден, сопран
„Най-великият глас, произвеждан някога от гърлото на жена.” - Уолтър Леге, музикален продуцент
„Най-голямата певица от нас всички” - Мария Калас
„Кралицата на кралиците в цялата история на пеенето” - Лучано Павароти
И Елегията в изпълнение на великия Шаляпин, който не се нуждае от представяне.
За филма „Катин”: „Последните 20 минути на филма „Катин” принадлежат към най-внушителните кинокадри за Втората световна война.” сп. Шпигел
Автор на текста: Анонимен
Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост!
(Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2010 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)
ВИЖ >>> кн. II на сп. ИДЕИ
1 коментар:
Нека „Елегия“ от Масне стане проозведението, което са асоциира с трагедията с Лех Качински и полския елит, също както “Only Time“ на Enia стана песента на 11 септември 2001. Карузо, Понселе и Шаляпин са велики, но и българите имат с какво да се похвалят на оперната сцена. Явно гените, климатът и хубавият ясен, звучен български език произвеждат прекрасни гласове. Чудесна страна е България, но за съжаление с много силно руско влияние – да подчертая: не по вина на българите. Както цяла Европа и особено Източна Европа всъщност.
Публикуване на коментар