Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

неделя, 17 октомври 2010 г.

Разсъждение за това кои "газови пъпеши" са по-сладки: руско-газпромовските или тези на "Набуко"

Ако си представим, че Русия е крупен производител на пъпеши (газ), който иска да диктува цените на пъпешите си на пазара, тя ше се държи точно като такъв крупен производител, който иска да поеме всички действия по продажбата до крайния потребител.

Това включва транспората на пъпешите (стойността на строежа на тръбите за газта е поделена със страните, през които преминават!) до складовете на едро, налагане на свои дистрибутори (превръщайки такива като Булгаргаз - елементарно упражнение у нас, де факто в поделения на Газпром), и самата продажба на дребно (Софиягаз и прочие подобно на Булгаргаз), като с това обира на практика всички печалби по веригата и за другите остават някакви трохички, (като изключим нечии комисионни).

Наивно е да мислим, че така ще купуваме по-евтино пъпешите (газта), тъй като става въпрос за монопол. Добре, ама хубави пъпеши (газ) отглеждат и много други, Казахстан например, които не са толкова мощни за да са монополисти и затова са готови да продават направо от нивите си на някои големи прекупвачи на едро (Набуко), на които хич не им дреме за монопола на оня с големия бостан и най-“нахално“ ни предлагат на нас пъпеши (газ), като естествено конкурират цените на монополиста, без хич да им пука за неговите интереси!

И тука вече ядец за монополиста. В един момент може да се окаже, че не му е изгодно да поддържа всички тези звена по търговската верига, защото вместо да налапа всички печалби конкуренцията го принуждава да сваля цените до степен, при която печалбите не покриват разходите и започвт да се трупат загуби!

Сега нека сравним какво показва дългогодишният опит на пазара (пазарната икономика). Показва, че в дългосрочен план нито един монополист не е успял да се задържи и винаги рухва, предизвиквайки големи сътресения на пазара. Именно за да се избегнат тези неминуеми сътресения умните политици провеждат антимонополна политика.

В нашия частен случай перспективата на тръбите от Южен Поток е да бъдат разпродадени на останките от разпадащият се монопол, сиреч на фирми от страните или самите страни, през които преминават, но вече не в добро техническо състояние и в условията на безмилостната конккуренция от "Набуко". При това за да се продължи използването на тръбите всички тарикати, нагушили се с транзитните такси, ше трябва да похарчат нагепеното си за ремонт и по-нататъшна експлоатация!

Е, нека се „налапат“ румънците щом толкова искат! Халал да им е! По-добре е за нас да си гледаме другите изгоди, да не ги загубим, че те са май по-важни.

Нека видим какво ни се предлага от Набуко! Инвестиции за алтернативни енергийни източници, ракетен щит и прочие неща, които никак не са за пренебрегване. А Руснаците ("Южен Поток"), като толкова се натискат, да ни построят Белене безплатно! Ако не искат, „да го духат“ през Румъния. Как ще я достигнат без да преминават през Украински и нашенски териториални води в Черно море си остава загадка!

За нас си остава транзитът за Гърция, Македония, Албания, Южна Италия, че дори и за Турция през реверсивната връзка! При това с много по-малко рискове при неминуемото рухване на монопола, по логиката на пазара! Винаги е по-добре да можеш да избираш между различни цени. Така, че да ви са сладки пъпешите!

Posted by GB

Няма коментари: