Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 29 октомври 2010 г.

Русия е държава на противоречията и на контрастите

Много ценни записи. Специална благодарност! Събота и неделя ще ги прослушам на спокойствие.

За пръв път чувам гласа на философа. Приятен тембър и няма практически никакъв грузински акцент. Ето че грузинците и по-специално Гори освен "товарищ Сталин" са дали и нещо истинско велико на света – Мераб Мамардашвили.

Въобще не бива да се подценява духовната мощ на (бившите, бел. моя, А.Г.) съветски народи. Москва по време на късния соц през 80-те в някакъв смисъл беше интелектуалната столица на света – никъде нямаше такава концентрация на интересни личности интелектуалци-дисиденти.

Макар че след 1991 не съм ходил там, са ми разказвали, че въпреки пошлостта на посткомунизма културният живот на Москва остава на много високо ниво. Въобще Русия традиционно е една държава на противоречията и контрастите – страна с беден, подтиснат и впиянчен народ, ужасна инфраструктура и варварски политически нрави - и на бляскава висока култура.

Ето защо Америка не бива да подценява Русия. Русия никога не може да постигне икономическата мощ на САЩ нейните лидери знаят това много добре. Но това въобще не е и тяхна цел. За сметка на това Западът никога не може да се мери с Русия в едно отношение – тайните служби. Те са особено мощни и изобретателни още от времето на царската Охранка, та до днес.

Да, Русия е една крайно деструктивна сила, която е в основата на повечето престъпления и гадости по света. Русия е вековна империя, специализирала в идиотщините. САЩ със своята едва 200-годишна история при цялата си икономическа и военна мощ никога не могат да си представят възможностите и изобретателността на Русия в диверсиите, сценариите, дестабилизациите, постановките, гадостите и идиотщините.

Вероятно са прави анализаторите, които търдят, че руската демократизация е само тактическо отстъпление, че Студената война не е свършила и че финалният сблъсък между Запада и Русия (и Китай) предстои.

Чуйте гласовете на още две велики руски личности: Владимир Софроницки, един от най-великите пианисти на 20 век, както и на легендарния клавирен преподавател Хайнрих Нойхаус-Нейгауз (учител на Рихтер, Гилелс и др.).

Написа: АНОНИМЕН

Няма коментари: