Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

неделя, 8 април 2012 г.

Да не мълчим, а да се включим в потребната дискусия, та заедно да потърсим истината по съдбовните въпроси

Тази сутрин попаднах на чудесен анализ на Радан Кънев - юрист, блогър, заместникът на Иван Костов в ДСБ - под заглавие A кой идва след новите Дучета?. Силно впечатлен, написах там ето този коментар:

Аз съм възхитен от анализа на г-н Кънев! Препоръчвам го на читателите на моя блог и на фейсбук-приятелите ми. Разумните мисли трябва да се разпространяват по всички начини и канали, та белким стигнат до колкото се може повече съзнания. Та по някакъв начин да се опитаме да се преборим с безсмислието и безразличието, обхванало толкова лъгания и и така системно будалкан от медиите нещастен гласоподовател...

В този смисъл препоръчвам и на вас да прочетете интересния и полезен текст. Ето един момент от него, който, вярвам, ще ви впечатли не по-малко от мен - и ще ви подбуди да идете да прочетете цялото:

Класическите десни и либерално-демократични политики в Европа бяха изместени от популистки послания, въплътени в хора със скромни качества, нулева смелост и отговорност, но пък чудесни умения за манипулиране на публиката. (ОЩЕ >>>)


Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди.

Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

15 коментара:

Анонимен каза...

"Класическите десни и либерално-демократични политики в Европа бяха изместени от популистки послания, въплътени в хора със скромни качества, нулева смелост и отговорност, но пък чудесни умения за манипулиране на публиката. Немалка част от днешните стопански и политически проблеми се дължат именно на желанието да говориш каквото се харесва вместо да предложиш каквото е нужно."

А каква е причината? Тук нещата са обърнати с краката на горе. Именно хроничните кризисни явления в икономиката са причината за политическите процеси. Политическият и икономически елит в развитите икономики просто нямат полезен ход при създадената от глобализацията икономическа обстановка. Когато стигнеш до водата не може да продължиш да ходиш, нали?

Димитър Димитров

Ангел Грънчаров каза...

Г-н Димитров, проповядвате отдавна развенчани тези на марксисткия икономически детерминизъм. Всъщност истината, реалното положение на нещата, фактическите зависимости са точно обратните на тия, които вещае марксизмът - и отговарят тъкмо на онова, което пише г-н Кънев...

Анонимен каза...

За съжаление не личностите движат процесите, а интересите. Развития запад е "жертва" на своя "успех".В момента има криза както в лявото мислене, така и в дясното. Те и двете са за пенсиониране, защото не отговарят на новата реалност. Светът се обедини практически, но само икономически, което поражда големите проблеми и те няма да свършат скоро. Всяко лекарство в по-голяма доза се превръща в отрова, а различните икономически школи препоръчват различни лекарства, на всичко отгоре, и то в огромни дози.Ситуацията е абсурда и скоро няма да се промени. Много ми прилича на абсурда в един научнофантастичен разказ.http://bglog.net/BGLog/​25317

Димитър Димитров

Ангел Грънчаров каза...

Да бе, пак пусна байганювско-кагебистката грамофонна плоча със заглавие "Всички са маскари, и тия, и ония, всички до един!"... интересно ми е не се ли усещаш в чий интерес повтаряш тия баналности, или съвсем умишлено го правиш, воден от свой личен (паричен) интерес?!

Ангел Грънчаров каза...

Прочее, историята, обществените процеси и всичко, което се случва в човешкия свят го правят личности, вярно, движени от своите идеи, ценности, не точно от интересите (това пак е марксистка догма), а от ценностите и идеите, т.е. от идеални пориви. Разбира се, че всичко, което се случва, е създадено и предизвикано от човеци, не от дяволи, не и от случайността - или пък от по марксистки разбираната "историческа фаталност"...

Анонимен каза...

Страхотно мислене за един философ.За езика да не говорим. Никого не наричам маскара и не обвинявам за ситуацията, но такава е реалността. И левите и десните не са в час с това, което се случва. Колкото до интересите,Айн Ранд мисля проповядваше разумен егоизъм и атеизъм. Това, че човешката мисъл и възможности са ограничени се вижда с просто око, ако погледнем на историята от птичи поглед. Елита почти винаги е неадекватен и вторачен в пъпа на собственото си величие и интереси. Причините за кризисните явления, войните, и всички простотии произтичат от този първичен егоизъм и късогледство.

Димитър Димитров

Анонимен каза...

След стотина опита, успях да бия преди години на шах една яка програма като започвах с един необичаен и отречен от теорията първи ход. Историята няма как да се започне отначало и отново и отново да се поправяме когато допускаме грешки. МОЖЕ ДА СЕ ОКАЖЕМ В СИТУАЦИЯ ДА НЯМАМЕ ПЕЧЕЛИВШИ ХОДОВЕ. Мисля, че или вече сме в това положение или сме много близо до фаталният ход.

Димитър Димитров

Ангел Грънчаров каза...

Пак написаното показва, че си прекалено обременен от догмите на марксизма; непоправимо сякаш... безнадеждно... излишно е да се спори, щото пребиваваме в различни светове...

Анонимен каза...

Не харесвам догмите, а хората , които мислят със собствените си глави. За съжаление те са изключителна рядкост и проблемът е в догматизма от ляво и дясно.Просто липсват свежи идеи и се носи дъх на застояло.Това вероятно ще задълбочи кризата и разделението, ще напълни редиците на крайните. Трудът е стока и си има себестойност като всяка друга стока. Защо продажбата му под неговата себестойност не се брои за дъмпинг? ПОЛОЖИТЕЛНАТА ОБРАТНА ВРЪЗКА В СИСТЕМАТА ПРЕЗ ТРУДА И ПОТРЕБЛЕНИЕТО подкрепя тенденциите в икономиката за растеж или спад. Ако сте чували за микрофония-те това е положителна обратна връзка. А на прост народен език-пари при пари отиват. Когато в една икономика няма растеж и целокупното богатство не расте едни обедняват , а други забогатяват, започва разслоение и в средната класа, която е стълбът на обществото и демокрацията.Има племена като Масаите , които пресмятат богатството си в крави. Но броят на кравите е ограничен от ресурсите на пасищата. Ако някой увеличава своите крави друг трябва да ги намали. В икономиката ресурсите, производителността и търсенето са лимитиращи възможностите за растеж.Ако трудът не е заплатен и хората се безработни, кой ще купува? Пазарната икономика работи само за платежоспособното търсене.За да има търсене трябва да има работа и доходи, а за да има работа-търсене. Пол Кругман съветва федералният резерв да не се бои толкова от инфлацията, а от безработицата. Според него инфлацията ще накара онези ,които имат излишни пари да ги инвестират и ще направи американската икономика по-конкурентоспособна.Печа​тайте пари им казва, но за растящият дълг-нито дума. А каква е тезата на десните?-Затягайте коланите, но намалете данъците, че като се натрупат пари у бизнеса той ще инвестира и ще цъфнем и вържем.Вероятно и в единият и в другият случай парите ще бъдат инвестирани, но не е сигурно къде и в какво. И всички основни играчи в крайна сметка под една или друга форма печатат пари, защото така се насърчава износа. Трудът е стока, той е в изобилие и цената му пада, а заедно с това и цената на човешкият живот.Защо ако аз ни си плата сметката за телефона, накрая ще ме посети частен съдия изпълнител, а ако работодателят не заплати труда може да изнудва работниците с уволнение и да ги влачи с месеци.Защо ако имам заем и не си плащам вноските ще ми се случи случка, а ако съм банка и съм вземал на заем парите на милиони вложители и съм ги разпилял, ще ми се размине? Отговорът е прост. Защото правилата на играта се пишат от тези , които печелят от нея. На това му се вика конфликт на интереси и е също пример за положителна обратна връзка. По цял свят и във всички общества Елита винаги се опитва да приватизира възхода и печалбите и да социализира разрухата и загубите.

Димитър Димитров

Анонимен каза...

До Ангел Грънчаров
Като какъв се обявявате за необременен и носител на "светлата истина" . Ако имахте нужната критичност и умение да се погледнете безпристрастно отстрани щяхте да видите до колко сте идеологически идентичен с хората срещу които се борите.
Да се научим да живеем заедно , означава "заедно всички" , а не "заедно ама без тези(комунистите)"
Неразбирането на тезата ви прави еднакъв с тях.

Petar Georgiev

Анонимен каза...

Във връзка със статията Ви:" A кой идва след новите Дучета?",която прочетох в блога Ви.Уважаеми г-н Радан Кънев- зам.председател на ДСБ,аз съм на 75 години и Ви казвам,че за пръв път чета толкова смислена позиция.Адмирации!Ще Ви бъде много трудно да убедите НР на ДСБ,членовете и симпатизантите на ДСБ и демократично мислещите хора в България,как и накъде трябва да се развива икономиката и обществото като цяло.Дано да греша!Все някой трябва да каже и да докаже,че в тази посока трябва да се върви.Дано да успеете!Доколко сте разбран ще проличи на следващите избори.Щото сърдитите,недоволните,вечн​о мърморещите демократи може пак да отидат да ловят риба,да берат гъби ,ил да садят компири и за пореден път другите електорати да ни изберат ей таквизи,като прежните и сегашните.

Simeon Ivanov

Ангел Грънчаров каза...

Г-н Георгиев, ний с комунистите живеем в принудително съжителство вече кажи-речи век; никой не ни е питал искам ли да живеем с тях, но ето, натресоха ни се и в резултат преживяхме страшни беди, бедност, унижения, мизерия. В същото време комунистите се оядоха като майски кърлеж и крадоха както никой друг не ни е крал. Е, в резултат на тоя исторически опит поумняхме и вече не щем да живеем с комунисти; комунистите да си идат да си основат своя комунизъм някъде, в някоя планина и пр., да си живеят там, но да не се опитват да примъкват към комунизма им и нас, тия, дето не го щем. Комунизмът, прочее, е класически пример за паразитизъм; разбира се, че паразитите ще проповядват толкова удобната им теория за "мирното съжителство" на паразита и гостоприемника :-) За това се иска едно нещо: т.н. приемник на паразита да е малоумен :-) Тогава паразитът е неизразимо щастлив! Е, няма да стане...

Bacho Кольо каза...

Боже, ама Радан Кънев още ли е в ДСБ?!? Странна работа! Като знаем хроническата непоносимост на Костов към млади, мислещи, самостоятелни люде, чудно как още не е намерил цаката на Радан. Идеалът-мечта на Костов е партия от пет човека - той, А. Атанасов, Методиев, Агов и И.Иванов.Така никой не ще остпорва битите му политически ходове и целият пъртиен състав дружно ще ръкоплеска на всяка негова стъпка и дума.

Bacho Кольо каза...

Сякаш съм предвидил още на 7-ми какво ще се случи на 9-ти април:
"Днес, 9 април 2012 г., след сериозен размисъл и анализ, взехме решение да прекратим членството си в политическа партия Демократи за силна България, пише в мотивите на Даниел Митов, Петър Николов, Прошко Прошков и Христо Ангеличин, които напускат партията."
...то ли еще будет...

Анонимен каза...

още не сте махнали Бойчето. Не бързайте да му търсите заместници.