“Mr. Gorbachev, tear down this wall!” And, 23 years ago today, down it came.
Yim Thoj: A defining moment in all history! Surely enough, it was someone who knew what needed to be done. Someone who wanted peace and prosperity all over this world. Thank you for your optimism Ronnie, you will always be our greatest and best president who lives inside every single Americans.
Представена публикация
За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!
Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...
събота, 10 ноември 2012 г.
Роналд Рейгън - великият, най-добрият американски президент, разрушителят на Стената!
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
4 коментара:
Не си правете кумири, Грънчаров. Още повече такива.
Това не са кумири, дарагой таваришч. А и какво ще правя все пак си е моя работа, не ти ще ми кажеш какво да правя, нали така, таваришч комуноид?!
При такава злоба, Грънчаров, нищо чудно, че сте зле със сърцето...
Трябва да имаме правилни възгледи за света, сега не 1989, а 2012 и се знаят много повече неща.
Много трудно е да се каже кой е най-добрият американски президент. Рейгън беше добър президент най-вече по време на първия си мандат. Но още тогава наред с правилните решения той направи и някои грешки като ексцесивната либерализация на финансовите пазари, чиито горчиви плодове светът бере днес. А във втория си мандат той се подведе по перестройката на Горбачов, която в действителност беше част от съветската антизападна стратегия. Поради това е наивно да се смята, че Рейгън е разрушителят на стената. Както правилно отбелязва големият съветолог Richard Pipes (род. 1923) „Опитът показва, че комунистическият режим може да се разпадне само ако управниците вече не желаят да го поддържат. Той не може да бъде съборен отдолу.”
Колкото до разрушаването на Берлинската стена, то Анатоли Голицин пише още през 1984 (!!):
„Но както при репетицията в Чехословакия през 1968 г., либерализацията ще е измамна и ще е наложена отгоре… Ако либерализацията бъде разширена върху Източна Германия, ДОРИ МОЖЕ ДА СЕ СТИГНЕ ДО РАЗРУШАВАНЕ НА БЕРЛИНСКАТА СТЕНА. Приемането на „либерализацията” като автентична ще създаде благоприятни условия за осъществяване на комунистическата стратегия за Съединените щати, Западна Европа и може би даже Япония.”
През март 1989 той пише:
„Фактът, че Берлинската стена беше построена във времето, когато беше приета комунистическата дългосрочна стратегия, е достатъчна база за прогнозата, ЧЕ ТЯ ЩЕ БЪДЕ РАЗРУШЕНА ВЪВ ФИНАЛНАТА ФАЗА НА СТРАТЕГИЯТА. Логиката на процеса следва диалектическия метод „теза-антитеза-синтеза”. Разбирането на диалектиката и логиката на стратегията е ключово за прогнозите; тя позволява да се предвиди как ситуацията ще се развива от една фаза в следващата.”
Публикуване на коментар