Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

неделя, 21 юли 2013 г.

Някои мисли за демокрацията



"Демокрацията е онази форма на управление, която не позволява на народа да живее по-добре отколкото заслужава."

Уинстън Чърчил

(Благодаря на г-жа Elena Spasova, която ни припомни тази мисъл на великия английски държавник и мислител...)

Известният политолог Р. Дал в своята книга «За демокрацията» сочи следните предимства или преимущества на демокрацията:

• избавя, пази хората от тиранията;
• осигурява основните права и свободи на човека;
• свобода на личността; самоопределяне;
• морална автономия;
• възможности за развитие на личността;
• защита на основните интереси на личността;
• политическо равенство;
• стремеж към мира;
• процъфтяване, просперитет на индивидите и на общността.

Българското общество преживява нелек процес на трансформация от тоталитаризъм (комунизъм) към демокрация и на растеж на силите, екзистенциални, духовни, културни, интелектуални и пр., благодарение на които постепенно и паралелно на развитието на демократичния манталитет - на съзнанието за свобода на индивидите - ще се оздрави в крайна сметка и живота в цялата човешка общност.

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни.  Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

1 коментар:

Анонимен каза...

Peter Patrikov Демокрацията е онази форма на управление, при която от демоса се краде най-много.
преди 9 часа · Харесвам · 2
Ангел Грънчаров Ако изключим комунизма де, щото комунистите окрадоха народа неколкократно и то до шушка: при колективизацията, при национализацията, при приватизацията, при хиперинфлацията, при мутризацията и пр.; при Жан Виденов дори ограбиха до шушка всички спестявания на хората; тъй че, драги демократомразецо и комунистолюбецо, да имаш много здраве от мен, но лъжата ти няма как да мине... при същинската, истинската демокрация който дръзне да открадне нещо, веднага заминава за затвора...
преди 8 часа · Харесвам · 1
Dan Mirjafarov Уважаеми Г-н Патриков, може би ще се съглася с вас, нямам точна информация за сравнение, обаче отговорете, моля ви се, на едно простечко питане: Как онези крадци получават властта да крадът, Не от ръцете ли на същият демос? Демокрация е много финен и сложен инструмент и в основата на демокрация е Свобода на Избора! Докато не се научим правилно да избираме държавници - ще ни крадът и ограбват!