Не съм съгласен с голямата част от тезите на автора с псевдоним "Авторъ Авторовъ" - един, по собствените му думи, "маргинал", нещо като съвременен български Диоген, когото имам честта да познавам лично - но публикувам неговия текст, който той ми изпрати, понеже съм убеден, че размислите му могат да станат основа на един необходим, при това по-задълбочен разговор; ето и самия текст:
Авторъ Авторовъ
„С цървули по Дивия Запад“
ИЛИ
КРАТКА САГА ЗА БОЛШЕВИЗМА
– по повод Протестите на жълтите павета –
(фейлетон)
Ето че доживях поредния хит на Прехода и бидейки последният мохикан на казармения социализъм и настоящ маргинал от глухата провинция – нещо като емигрант в собствената си страна – рекох да взема и аз думата и изкажа гражданската си позиция: току виж съм изиграл и аз ролята на Журналиста, сиреч Героя на нашето време. (ОЩЕ >>>)
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар