Образци на отоманската архитектура в България били в отчайващо състояние. Това установил неофициалното си посещение миналата седмица турският вицепремиер Бекир Боздаа, който пропътува у нас близо 2000 км за три дни, съобщи Анадолската агенция. Той бил най-натъжен в Пловдив. Почувствал се оскърбен, след като видял как някогашна джамия е превърната в кръчма.
Динко ПЕТКОВ
Най-напред постоянно преследваният от данъчните и митническите служби култов италианец Лино Тонан превърна бившата Ташкюпрю джамия (Ташкия Джамия) на бул. „Шести септември" в ресторант за бизнес срещи. По стените и на тавана й се появили непристойни фрески - голи жени яздят магарета, а мъже обръщат бутилка след бутилка и пеят песни. В някогашната джамия сервирали свинско и вино.
После там един от най-известните пловдивски ресторантьори Христо Радуков отвори гръцка кръчма. Наздравици с узо започнаха да се вдигат в старата молитвена сграда. А на мястото, където е бил ходжата, гръцки оркестър свиреше сиртаки. (ОЩЕ >>>)
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди.
Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
1 коментар:
Пространството трябва да се използва разумно и рационално. Както е казал Б. Франклин, "Морските фарове са много по-полезни от църквите".
Тотю
Публикуване на коментар