Прочетох статията Диагнозата за образованието е правилна, но лечението - опасно, тя, прочее, заслужава да се прочете от повече хора, замислих се, ще ми се по нея да се появи обсъждане, поне сред учителската (пък и сред родителската, защо не?!) колегия; ето затова публикувам тук окончателната теза на автора, а по-долу също така и мое крайно провокационно и обидно даже изказване, с оглед някой да се трогне и да се замисли; ето какъв е крайният извод на автора на статията:
Въпреки голямото ми уважение към образователната статистика съм убеден, че не съществува справедлив и ефективен от социално-икономическа гледна точка метод за определяне на финансирането на училищата на базата на данни за постиженията или напредъка на учениците.
МОЯТ КОМЕНТАР: Аз също мисля така. Прав е авторът. Вярна е неговата констатация. Другаде трябва да се търси разковничето. Къде е то? - ето там е въпросът. Трябва много да се мисли и обсъжда, та да се проясни цялата работа. И да се разнищи нелеката загадка.
Но че работите не вървят по досегашните подходи това е безспорно. Грешка след грешка и образователната система е пред точката на кипене - и на избухването на взрива. Само това, че сме велики търпеливци и мазохисти удържа положението.
Някой родител примерно да се е впечатлил или да се е трогнал по-силно от това, че детето му получава некачествено образование? Не, няма такова нещо, ще се излагаме сега да се трогваме от такива глупости?! Нема такова нещо!
Важното е да има ракийка и салатка от доматчета всяка вечер, а пък всичко друго са "бели ядове" и "напразни кахъри", нали така?
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
7 коментара:
Фалшива дихотомия, драги.
Наличието на ракия и домати не пречи на наличието на гражданско съзнание. Самият вие преди време писахте възхвала за сланинката. Или "сланинка да, доматки не", а? ;)
Тотю
"Салтака от доматчета всяка вечер" - задължително!
"Ракийка" - по -рядко /да речем 2-3 пъти седмично по 50 гр. Трябва да се пази черния дроб.
Само примитивен мозък може да противопостави "ракйката със салтка" на нравствените добродетели.
Bacho Кольо,
И тука не си прав!
Ракииката се взема редовно вечер по 50 гр. задължително след обилна салата, и други подобни в зависимост от сезона, може туршиики, може кисело зеле, обезателно поръсено със стрита пърлена чушка и т. н.Ракииката може да е плодова, може да е гроздова, зимата може и да е греяна, да е около 50 гр, да е домашна и да е майсторска. и т.н
"И тука не си прав!"
Защо , къде другаде не съм бил прав?
Кюлю е като Гоце, по-зле е от шимпанзетата в зоопарка; доказано е, че по теория на вероятностите едно шимпанзе от зоопарка може да налучка около 50% от верните отговори на каквито и да е въпроси; Гоце обаче е уникум, щото умее от 100 въпроса да даде към 99% все погрешни отговори, сиреч, е по-зле в умствено отношение от шимпанзетата от зоопарка; бачу ти Колю също е тая порода хора... :-) Комунизмът им е причина всичко да виждат все наопаки, все на сертене...
Много силни аргументи, Гранчароф! Бравос!
Ангел Грънчаров каза...
24.08.13, 10:53
Като нямаш какво да кажеш - просто не го казвай! Безмислено е. Дори в собствения си блог.
Публикуване на коментар