На картината: Времето спасява истината от лъжата и завистта, 1737 година
Току-що случайно чух в едно телевизионно предаване следната смешка; репортер попита един човек:
- Как мислите, това истина ли е?
А пък нашенецът се почеса по главата и отвърна:
- Абе не съм настинал, май...
Репортерът се видя в чудо:
- Не Ви питам настинал ли сте, попитах Ви "Истина ли е?"!
Ама в тоя момент усети, че оня съвсем не го разбира и се отказа да настоява повече. Та думата истина у нас, изглежда, съвсем не върви... вече не разбират какво ги питаш като ги попиташ "Истина ли е?", мислят си че ги питаш "настинал ли си"... :-)
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
3 коментара:
Всеки може да чуе погрешно. Не корете човека. А може и да недочува. Знаете ли го... :(
затъпяването в България е факт...
Kiril Dimitrov
И най-парадоксалното е, че и най-невероятното и глупаво нещо се превръща в истина за оскъдните умове на мнозина, ако бъде изречено от разни мулдашевци и норбековци, а когато някой утвърден учен (имам предвид не просто "професор" от н-ския университет, а признат от колегите си в света) се опита да го опровергае, настъпва истинска истерия...
Stephan E. Nikolov
Публикуване на коментар