Проф. Янакиев, Вие сте добре известен на българската православна общественост като интелектуалец. По много от важните теми в църковния живот в България Вие взимате важно участие. Искам да ни разкажете: как стигнахте до Бога, какъв беше Вашият път?
- О, това беше твърде отдавна, но ще трябва да кажа, че аз не произхождам от религиозно семейство, родителите ми не са били никога анти-религиозни, нито са съчувствали на тоталитарния комунистически режим. Но бяха по-скоро от онези сравнително безразлични към вярата хора. Трудно е да се опише и да се посочи някакъв точен момент на обръщането. Може би при мен това е било главно от своеобразния ми преход от философия към християнска философия и задълбочаването на моите размисли, които по неизбежност ме доведоха до там да мисля, че същинското завършване на една философия би могло да бъде, когато тя се увенчае с теологическия венец.
Но от друга страна аз много добре знам, че обръщането във вярата не може да бъде приписано на собствените усилия на човека, т.е. аз не бих могъл да кажа, че моите собствени мисловни усилия са ме довели до вярата при всички положения. За това е имало и някаква помощ от Духа Свети, Който собствено и истински ни обръща. Самите ми умствени занятия най-вероятно са били ръководени от Божията благодат, така че за разлика от някои протестанти, които могат да посочат някакъв точно определен момент, аз не бих могъл да кажа такъв.
Цитира: Otec Pahomiy Zhelev
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
6 коментара:
Бе вие на колко сте години, или в кой век живеете, та още вярвате, че има бог?!
Убивате ме :)
И че на колко години трябва да стане човек та да почне да се излага като теб, смятайки, че е "пределно ясно", че, видите ли, нямало било... Бог?!
Не е 100% ясно, че няма бог (или богове), но е извънредно малко вероятно да има.
ако има, по-вероятно е да са много богове :) само един бог и един... Костов е тоталитарно мислене :D
Много по-вероятно е да няма нито един бог. Вероятността за това е над 99%.
Вие изобщо не полагате усилия да схванете какво е това Бог. Оттук иде проблемът Ви. Не можеш да кажеш съществува ли или не съществува нещо, което съвсем не разбираш, от което хал-хабер си нямаш...
Публикуване на коментар