Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.
5 коментара:
Прекрасна снимка!!! Според мене е на манастира "Ставроникита" - Света Гора - Атон. Снимката е от запад към изток, в посока към "Ивирон". От къде я намерихте? В пътеводителят ми за Атон от 2013 г. има друга, но тази е много по-хубава! Парпулов
Във Фейсбук я намерих, г-н Парпулов. Там има един свещеник Отец Пахомий Желев и той публикува чудесни снимки, икони и пр. Ако имате регистрация във фейсбук насладете им се ето тук: https://www.facebook.com/pahomiy.zhelev Ако пяк нямате, направете си, нищо не Ви пречи да го сторите. Хубав ден! Бъдете здрав! Приятно ми е че си поговорихме малко...
Благодаря !!!
Свещеник с фотоапарат? Грихута!!!
"Свещеник с фотоапарат?"
В Света Гора има много стари традиции в областта на фотографското изкуство. Още преди 1861 г. към някои манастири започват да се обзавеждат фото-лаборатории. Има запазени плаки с много добро качество от това време. Манастирите винаги са били средище на духовна култура и всички големи университети на запад са били манастири. В тях, освен богословие, е започнало да се преподават и светски науки. Така са се превърнали в университети.
Има разлика между свещеник и монах по отношение начина на живот и задължения. Животът на монаха минава в 8 часа богослужение, 8 часа труд и 8 часа размисъл и почивка. Това се спазва в манастирите в Света Гора и започва да се възстановява постепенно и в България.
Вие може да сте атеист или агностик, но защо да не уважавате правото на всеки да бъде и вярващ?
Парпулов
Публикуване на коментар