Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 21 ноември 2014 г.

Училището е началото на всички начала, оттук трябва да започне голямата и така желана промяна в живота ни!



"Фораминиферите са черупчести кореноножки..."

Един "прекалено много учен" израз от учебник по биология от VII клас. Децата ни зубрят такива "премъдрости", преситени са от тях, погнусили са се вече - поради което желанието им за учене е убито. Този "бляскав резултат" успя все пак да постигне нашата толкова анахронична и абсурдна образователна система.

Да, крайният ефект и неспоримото "постижение" на тази система, която си стои непобутната от ерата на комунизма, е точно този: тя всекидневно и успешно убива желанието на младите да учат - и да се развиват като мислещи личности.

В нашите училища е забранено да се мисли, мисленето се разглежда като нежелан инцидент, като нещо скандално. Явно системата е устроена така, че младите в училище да затъпяват - и да се обезличностяват, да се обезчовечават колкото се може повече!

Тази абсурдна система трябва да си отиде безславно в миналото. Крайно време е българското образование да се преми из основи - и да се осъвремени, щото животът не чака. Училището е началото на всички начала, оттук трябва да започне голямата и така желана промяна в живота ни!

А може би някои не желаят тази промяна? Кой ли са добре обслужвани от тъй плачевното статукво в образованието? Може би и за това е добре да помислим?


Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

Няма коментари: