Комунизмът в наше време наистина вече е и диагноза, а не просто свидетелство за идейна, политическа или нравствена деградация на личността - виж какво правят путинските национал-комунисти в Русия и техните платени мекерета у нас. Увлечението по комунизма в наше време също така е признак за несъмнени криминални наклонности на съответния индивид.
Поради това е крайно време комунизмът да бъде изведен извън закона, криминализиран - поради доказана в историята и в настоящето противочовечност, злотворност и изключителна вредност за човека и за човечеството като цяло.
Другояче казано е потребна цялостна и строга декомунизация на обществото, по подобие на денацификацията, която е проведена от западните съюзници на територията на Германия след войната.
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
2 коментара:
Ето свидетелство за това че Ангел Грънчаров има съвсем реакционни и опасни възгледи и по тази причина съвсем основателно госпожа Анастасова го уволни от тета - за да не вреди за правилното идейно възпитание на учениците! Неговият антикомунизъм е явна психична патология ето тя се оказа права и като му сложи диагноза луд. Такива хора нямат право да пристъпват праговете на българските училища!!!!!
д-р Сотиров
Прословутата денацификация в Германия е обвеяна в много митове. Тя съвсем не е била така всеобхватна и радикална, както обикновено се мисли. Въпреки това Германия след 1945 успява да изгради може би най-стабилната и ефективна политическа система на света. Това обаче не се корени само в денацификацията, а има ред други причини.
В посткомунистическите страни обаче наистина трябваше да има радикална декомунизация и на теория нямаше пречка за това, понеже старите режими бяха уж свалени и на власт дойдоха нови, демократични сили. На практика обаче уж новите елити или бяха под контрола на старите комунисти и/или бяха набързо купени от комунистите, така че не предприеха никакви стъпки в тази посока.
Да се говори за декомунизация обаче 25 години след промяната, е много проблематично, понеже в държавните структури почти не са останали стари кадесари, комунисти, номенклатурчици и под. Новата система вече е изградена по начин, че може да функционира и без директното участие на старите елити във властта. А що се отнася до частния сектор, декомунизация там просто няма как да има. Така че моментът е пропуснат и е късно за подобни напъни, те имат вече само пропагандна стойност.
Публикуване на коментар