Често казват, че трябва да се менят не имената, а системата. Но далеч не всички, които казват това разбират, че системата трябва да се смени най-напред в собствената глава.
Pavel Gintov
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
1 коментар:
Това е лесно да се каже, но на практика почти неизпълнимо и историята на науката е добър пример за това. В науката има много интелигентни хора, които обаче не са в състояние да разберат, че предпоставките, върху които са изградени теориите им, често са напълно погрешни и оттам самите теории несъстоятелни. Те просто работят в неправилна „парадигма“, но не са в състояние да го схванат и да погледнат на света от друг ъгъл. Явно това е фундаментална особеност на човешката психика.
Публикуване на коментар