Истина е явно, че г-н Паунов го няма вече: видях некролог на входа на дома му. Наблизо до този негов дом сме се срещали много пъти - за да обсъждаме проблемите с правосъдието, които толкова често има настоящата директорка на училището, на което той беше директор 14 славни години...
Бог да го прости! Беше личност от от голям мащаб, широко скроена душа имаше. Беше изключително човечен, добър човек, способен да се разбере с всеки.
Същинска рядкост у нас е толкова способни хора да получават някаква ръководна длъжност...
Още не мога да приема факта, че г-н Паунов го няма вече...
Тъжно е, че си отиде така набързо...
Той ни беше още много необходим. Училището ни съвсем осиротя без него...
Освен това аз, Ангел Грънчаров, се чувствам длъжен отново да ви напомня, че нашият „български“ Картаген е крайно време да бъде разрушен…
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар