Lydia Staikova: Аз съм зла и твърде критична и към учебниците, и към учителите, и към образователната система като цяло. Малко в повече ми идва, обаче, когато възрастни приемат, че децата са олигофрени едва ли не докато завършат гимназия и не бива по никакъв начин да поставяме на изпитание мозъчната им дейност. В повече ми идват настояванията да има широки обществени обсъждания какво да влиза в учебниците; даже се чудя дали няма да поискат да избираме материала по тригонометрия с референдум. Повръща ми се от всякакви идеологизирани изказвания по отношение на образованието, все тая от каква перспектива - и тези, които се смятат за прогресивни ми звучат мракобесно. И накрая - мечтая телевизиите да спрат да канят майки, които да говорят за образование. Достатъчно ми е, че говорят за ваксини. Няма да кажа какъв е конкретният повод за да не допринасям за разпространяването на глупости. Аман от профани с претенции.
Ангел Грънчаров: Значи ли това Ваше изказване че сте принципна противничка на всякакви дебати по отношение на наистина тежката ситуация в работещата на празни обороти наша (не)образователна система? Ако има широки демократични дебати не е ли по-добре, защото това все пак е въпрос, касаещ пряко цялото общество, страната и нацията ни? Как така ще забраним на гражданите-данъкоплатци, които са работодатели на учителите (и на директорите, и на министерската образователна бюрокрация), да имат претенции спрямо това как се използват (изразходват) техните пари?
Апропо, да отбележа и това: думи като "мракобесно", "профани", "олигофрени", отправени по адрес евентуални Ваши опоненти, които явно Ви вбесяват само по причина на това, че не мислят като Вас, не бива да се употребяват в едни претендиращи да са все пак съвременни дискусии, тоест призовавам да не употребяваме термини, характерни за непрежалимата ера на социализмо-комунизма, когато просто беше забранено да се мисли различно от "правилното"...
Освен това аз, Ангел Грънчаров, се чувствам длъжен отново да ви напомня, че нашият „български“ Картаген е крайно време да бъде разрушен…
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
Няма коментари:
Публикуване на коментар