Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

вторник, 18 януари 2022 г.

Какво става с народите, които заради хляба са склонни да се откажат от свободата си?


Peter Tishkin: Това е опашка. За хляб. В българския квартал на Истанбул, Турция. Местното население се реди на специално построени будки с име "Народен хляб". Писал съм за тях. 

В тези будки хлябът е държавен, по-евтин от нормалните магазини, но недостатъчен. Хората не могат да си позволят да си купуват хляб от нормалните магазини. Скъпо им е. 

В началото турците бяха запленени от силната ръка (или юмрук по нашенски) на своя диктатор. Няколко години по-късно се молят за филийка хляб. 

Народът винаги плаща за политическите си грешки. 

КРАТЪК МОЙ КОМЕНТАР: Народите, които са готови заради единия хляб да се откажат от свободата (демокрацията), в крайна сметка губят и едното, и другото. За жалост нашият народ е точно такъв, заради хляба (и сиренцето, и сланинката!) е способен да се откаже и от свобода, и от демокрация, и от чест, и от всичко друго. 

Не съм очаквал това да се случи и на турците, имах значително по-добро мнение за тях. Чини ми се обаче, че и турците скоро ще бутнат диктатора си, оправяча си (както сторихме ние!)...


Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...






Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

Няма коментари: