Автор: Любен Обретенов
... Спирането на газа от страна на "Газпром" всъщност е огромен шанс за България да се освободи най-накрая от тоталната си енергийна зависимост от Москва.
"Ама ще е по-скъпо", квичат русофилите. "Какво ще прави бедния български народ?"
Тези дни пак честваме годишнина от Априлското въстание. Хората, които са го вдигнали, са си подпалили къщите, защото свободата и националното достойнство са им били по-важни. А ние, които твърдим, че сме техни потомци, предпочитаме да ни е евтино, вместо да сме свободни.
Свободата си има цена. И ако платиш за свободата си само с пари, то ти всъщност си на печалба. В този смисъл "Газпром" прави огромна услуга на България. Пък и в крайна сметка простата икономическа логика сочи, че когато имаш избор, а не си зависим само от един източник, цената, която плащаш, е по-ниска.
Газът обаче не е просто енергия и икономика, той е преди всичко политика. Прав е Радан Кънев - за Русия ние винаги сме били Задунайска губерния, която е имала наглостта да се отцепи от нея през 1878 г.
Русия "си върна" губернията отвъд Дунав в периода 1944-1989 г. После имахме историческия късмет да се освободим от руското робство, при това без да полагаме особени усилия. Но и досега продължаваме да бъдем Задунайска газова губерния.
И като стана дума за бедния български народ - как няма да е беден, като по-голямата част от българите предпочитат да живеят в руска губерния, вместо в европейска държава? Скотският живот на по-голямата част от населението е отличителна черта на руската територия.
Без ни най-малко да отричаме собствените си недостатъци няма как да не признаем, че една от основните причини за безкрайно проточилия се преход, е точно неспиращата руска намеса във вътрешните ни дела. Газът е неин основен инструмент.
Точно заради географията ние трябва да сме най-големите ястреби в Европа. По-големи дори и от САЩ. Защото колкото си по-близо до Русия, толкова си по-заплашен от нея.
Известно , че Русия дели съседите си на два вида - васали и врагове. Ако се смятаме за свободни хора, то при тази дилема нашият избор е ясен. И ни остава само да се надяваме, че ще дойде ден, в който Русия ще започне да възприема съседите си като нормални, свободни, независими държави. ...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
Няма коментари:
Публикуване на коментар