Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 21 февруари 2009 г.

Не разбираме, че когато народът вярва, има просперитет, а където цари безбожие, остава вярата в парите и насилието

Здравей, Ангеле,

Доста отдавна получих писмото ти, може би повече от десетина дни, но все не намирам достатъчно време, за да ти отговоря. Днес, обаче след като прочетох новата ти статия за годишнината от гибелта на Левски, реших да не отлагам повече. Докато четях, преди още да стигна до мястото, където пишеш, че си плакал, на мен ми се насълзиха очите, но по-нататък видях, че и ти си плакал докато си я писал.

Покъртителна статия, ще ми се ако може повече хора да я прочетат и да видят какъв овчи народ сме. Между другото, някъде бях чел, че един от турците, който е съпровождал Левски, го е чул да изказва съжаление в молитвата си към Бога, непосредствено пред бесилото, че е изоставил неговото дело и се е захванал с такава безсмислена борба за един народ, който не заслужава да бъде свободен и е молил Бог да му прости.

Да, приятелю, тъжно но факт. Турците са уважавали Апостола повече от българите, те са му се възхищавали и едновременно недоумявали, защо е тръгнал да се погубва за такъв народ, на който робството по му харесва. И затова, знаейки и позовавайки се на психиката на българина, не са имали голяма охрана да го пази. И може би си прав, че донякъде са се надявали да го освободят, жал им е било да си отиде един такъв велик човек ей така, за eдното нищо.

Аз в моето студенство имах един приятел турчин, от Кърджалийско, казваше се Али Д. Чаушев, не го зная сега къде, е жив ли е здрав ли е. Загубихме си следите покрай т.н. възродителен процес. Та това момче не го давах за петима българи. Много разчитах на него, знаех, че каже ли дума няма отмятане, за разлика от мнозинството българи.

Та думата ми беше за народа. На един народ ако му е било лошо, няма да търпи 500 години робството: значи му е хубаво да не му е хубаво на българина! И аз като теб, макар и не философ, често съм си задавал въпроса: "Защо сме такива ние, българите?" отговор не съм намирал. Това е то нашата т.н."народопсихология", вие философите по-добре ще го формулирате и може би един човешки живот няма да ви стигне да го разрешите тоя казус.

Наскоро разговарях с по-големия ми син, живеещ в Габрово. Той често посещава Козлодуй, тъй като покойната ми съпруга беше от там и знаеш ли какво ми каза: "Татко, срещах се и разговарях с работници от АЕЦ-а, блоковете на централата са готови за пуск, само се чака момента за това". На моята реплика, че това няма да стане, че е само една пиар акция на Георги Седефчов (Гоце) и правителството с цел да отклонят вниманието от некадърното управление и да подготвят психиката на "овцете" за референдум за излизане от ЕС, той ми отговори: "Ами за какво ние тази Европа, само заради едното свободно пътуване, по-добре да имаме евтин ток, и без това нищо добро не сме видяли до сега от Европата, само санкции и дето плащаме толкова пари за членство."

Скъпи приятелю, синът ми е само на 29 години и разсъждава така, а какво да мислим за останалите! Просто бях потресен, няколко дена ходех като "ударен самолет", да използвам едно жаргонно определение. Каза ми още, че масово тече подписка в подкрепа на президента за мажоритарен вот на следващите избори.

Не зная тоя народ, нашият, какво може да го изкара от летаргията. Всеки вижда и знае всичко и за Гоце и за Доган и за мадридския хитрец и мошеник, но си трае и се спотайва така както, когато са водили Апостола към бесилото. Да, жалко, народа не осъзнава наистина, че подарената свобода не е свобода. Трябва сами да си я извоюваме. Просто няма "безплатен обяд", както се казва в една фраза. Никой, нищо не ти дава даром.

Един мъдрец е казал: "Народ без вяра не е народ!". Преди 9. ІХ. 1944 г. народът е вярвал в Бога, след 9-ти е вярвал в комунизма, сега не вярва в нищо. Не можем да се поучим от съвременната история и да разберем, че където народът вярва, има просперитет, където цари безбожие, остава вярата в парите и насилието.

Ей-там мисля, че е разковничето. Един вярващ човек няма да открадне няма да убие, няма да излъже, изнасили и т.н., защото и да не го види види никой, знае че Бог го вижда и от него не може да се скрие. Не случайно първата от притчите Соломонови е "Страх от Господа е начало на мъдростта" (Пр.гл. 1 ст.7.)

Като се замислим, ще установим, че няма мъдър атеист. Колкото и умен да е един човек, не вярва ли, все в нещо ще се издъни, вярата е голям коректив! Само невежите могат да са атеисти: колкото повече знае човек, толкова повече се убеждава, че всичко е дело на един Велик Творец, че нищо не е станало случайно на този свят.

Това е то, братко, нашата "любима" народопсихология. Бях чел една истинска история за един рецидивист затворник, който дълги години бил в затвора и толкова свикнал, че когато го освободили, още на третия ден пожелал да се върне и да продължи живота си там: просто човечецът не е знаел какво да прави със свободата си. Така е и с масовия българин: толкова е свикнал да го тъпчат, че чак не може да приеме друг начин на съществуване.

Аз съм отчаян и обезверен, също като теб се срамувам понякога, че съм българин. Народът ни е затворен в една турска тоалетна, как да се спаси от чалгата, от робското съзнание, от простотията.

Навремето не случайно бяхме социалистически лагер. Сакън да не видим как живеят европейците за да не пожелаем и ние да поискаме такъв живот. Наскоро в Испания беше изчезнало едно момиче на 16-17 години. В няколко града народа се вдигна на протест и хората заляха улиците, протестирайки срещу незнайния престъпник.

В България всички ги знаем кои са престъпниците, но нищо не се прави. Българинът се смята за най-умния от всички и само гледа сеир. Такива мисли ме вълнуват и много си мисля дали въобще ще се върна отново да грухтя в кочинката, наречена "България".

(Автор на тия горчиви мисли е Иван Христов, живеещ и работещ в момента в Барселона, Испания. Той ги сподели с мен в едно свое писмо до мен, но аз сметнах, че ако повече българи имат възможността да прочетат такова искрено, написано сякаш с кръвта на сърцето писмо, може би ще преживеят душевен поврат и духовната сила, съдържаща се в него, ще ги подтикне към личностна промяна. Помолих го да ми разреши да го публикувам, моят приятел каза "да", е ето, писмото е пред вас.)

Вижте и чуйте най-новото в първия български видеоблог: Angel.G-TV - видеоблогът на Ангел Грънчаров. Технологичният прогрес трябва да се насърчава!

6 коментара:

Анонимен каза...

Това е силно и емоционално писмо, но е далеч от фактите. Все още има хора, които считат АЕЦ-а за по-важен от "едното свободно пътуване", но като цяло след скандалите САПАРД се оказа, че 70% от българите подкрепят мерките на ЕС и нямат доверие на нашите управници. Нещо повече - ние сме от малкото страни в Европейския съюз, в които доверието към европейските институции е значително по-високо от това в националните. Фактите за вярата звучат красиво и аз самият като вярващ разбирам емоцията, но и те са плод повече на емоционална преценка. Най-вярващи са хората в Латинска Америка и Близкия Изток - те живеят и крайно мизерно. Най-много атеисти има в страните от Северна Европа - те пък са първи по жизнен стандарт /не броя стъкмистиките в комунистическите държави/.
Аз мисля, че вашият краен песимизъм е неоснован. Наистина правителството на Тройната коалиция е много слабо, но благодарение на ЕС, НАТО и валутния борд вече има чувствителна разлика със средата на 90-те години, където мандатите на БСП винаги завършваха с потресающи икономически и социални кризи. Хората могат да пътуват и да учат навън. Тук-таме вече се появяват добре заплатени работи. Българският съд и българската полиция са все още назад, но както винаги започна съдебна борба с мутрите. Политиците започнаха да си подават оставки - все още дребни риби като Мургина, но след още 3-4 години ще се стигне и до големите. Дотогава Първанов вече ще е излязъл от властта, а Русия тепърва ще бере горчивите плодове от тяхната лекомислена политика, съсредоточена в дрънкане на оръжия, вместо в развитие на икономиката, образованието, здравеопазването и инфраструктурата (по другия път поеха Китай и затова ще станат първата сила в света).
Така, че недейте с толкова песимизъм. Крадци и престъпници има и в Гърция, и в Италия, но хората си живеят добре. Ако отворите левия печат във Франция, ще видите, че и там мислят, че държавата им отива на кино, всичко приключва. Същото важи и за десните в САЩ, разстроени от победата на Обама. Действително ние едва ли ще станем като САЩ или Франция - ала ако успеем да достигнем нивото на Гърция, Португалия, южните части на Италия - за ЕС това е бедност, но за нас ще е добре. А също така е и постижима цел.
Поздрави и давайте напред по-бодро!

Анонимен каза...

Prikanvam pisheshtia gornite redove da si doide za da varvim zaedno ,,napred,,

Анонимен каза...

У нас съм си :)

Ivan Hristov каза...

В отговор на първия анонимен бих отговорил следното:
Съгласен съм , че
може би 70%(в което не мога да съм сигурен и не зная произхода на данните) от българите нямат доверие на нашите управници и подкрепят мерките на европейския съюз спрямо България и какво от това?
Живеем ли по добре?...От такава
подкрепа можем ли да се оправим? И кога? Може да ни помагат със съвети и санкции,но повече не могат.Трябва сами да си преметем двора,съседите няма да го направят.
Пък накрая като им писне-ще ни теглят шута и тогава?...
Това че населението има по-голямо доверие в европейските институции от колкото в нашите,аз не го смятам за предимство,бих предпочел,да е обратното,но жалко,това е горчивата истина.
Колкото една нация е по-слаба,толкова повече разчита на външни фактори,особено при такова управление като българското.
Така с тези темпове не се знае колко пъти по 20 години ни чакат докато заживеем нормално,като европейци.
Доколкото за вярата,въпроса е дискусионен.Скандинавците имат успехи не защото имат повече атеисти,а защото имат друго мислене,което е резултат на традиции , възпитание и ВЯРА.
Много съм любопитен да разбера откъде уважаемия "анонимен "има тези сведения за вярващите и атеистите в северните страни.

Новия председател на СДС Мартин Димитров е млад и надежден човек,пълен с енергия и желание да работи честно и достойно като вярващ.Но какви реакции четем за него:бил протестант,не бил ходил войник,не бил православен и т.н. А Георги Седефчов(Гоце),като е православен и е ходил войник добър човек ли е?
За правителството,любезния "анонимен" казва,че било слабо.Аз мисля,че е ПРЕСТЪПНО и трябва след като си отиде от власт да бъде дадено на съд! "Слабо" е голям комплимент за такива престъпници,които ни управляват.Не може да се определят по друг начин след като проявяват геноцид спрямо цяла една нация!
Вярата е КОРЕКТИВ,един вярващ управник няма да краде,да лъже и мами народа си.Ако нашите управници бяха вярващи хора,бихме ли били на това дередже?...
Ако спазват библейския принцип да не правят на другите това ,което не искат на тях да правят, сега нямаше да си чешем езиците в нета.
За източно-азиатските народи,не може така с лека ръка да се отсъди и да се каже,че причината за бедността е религията,която не бива да се смесва с ислямския фундаментализъм.Свидетели сме на много престъпни действия в името на вярата,но християнството не проповядва насилие,на каквото сме свидетели в днешни времена.Там ми се струва,че бедността се дължи на престъпно интерпретиране на корана,но както и да е,не може обаче да се отрече,че са по единни от нас-
"умните българи" и са НАРОД.
Предполагам,че любезния "анонимен" няма да оспори мисълта:
"Народ без вяра,не е народ!"

Ivan Hristov каза...

На втория "анонимен" бих отговорил следното:
готов съм да си дойда и да изгоря в борбата,стига да зная,че ще бъда рамо до рамо с явни приятели на които да разчитам,анонимността не ми вдъхва доверие.
Предполагам сте чували вица за Манго,който решил да става член на БКП преди 10 ноември.Когато го запитали в партииното бюро готов ли е за саможертва и би ли си дал живота за партията?
Той отговорил: "Па давам го,това живот ли е ?"
Така,че :Това живот ли е?...

Ivan Hristov каза...

На третия "анонимен" ще отговоря така:
И аз бях "у дома" и пак бих се върнал,но честно да ти кажа "у дома" бях като в чужда къща,поради
обидното отношение към мен и към всички обикновени българи от управляващите институции на всяка крачка.
В "чуждия дом" към мен се отнасят
с подобаващо уважение,без да съм някой "специален"човек,зачитайки елементарните ми човешки права.
Преди известно време ми беше оказано медицинско лечение без да платя нито един цент,за което
в "моя дом" сигурно трябваше да си продам жилището.
А заплатата ми е една от малките,
но седемкратно по-голяма от тази която вземах "у дома".Това ми дава възможност да се почувствам ЧОВЕК.
Така,аз не съм подложен на непрекъснат стрес и постоянно да мисля за насъщния.
Искам и в "моя дом" да имам такъв живот за себе си и за децата си.
Разбираш ли за какво говорим?...