Представена публикация
За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!
Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...
вторник, 13 септември 2011 г.
Бляскаво описание на руския "менталитет", точно съвпадащ с българския манталитет (покана за размисъл и за дискусия)
За жалост, няма български превод, но какво от това, нали с руснаците сме "братя", как може братята да не се разбират?!
Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост!
(Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2011 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
1 коментар:
Е, разбираме руски, защото комунистите достатъчно ни мъчеха с него, но и защото той прилича на българския – не обратно, както често се твърди. Българският е много по-стар език от славянските и е оказал силно влияние върху тях. Езиковата близост на два народа не означава обаче непременно духовна (и генетическа) близост. Чисто генетически и антропологически погледнато българите и руснаците са съвсем различни народи.
Интересно защо в българския език е възприето „мАнталитет”, след като латинският корен е „mens“ и наистина е по-правилно „мЕнталитет” (но иначе правилно: ментален, менталност и т.н.).
Владимир Познер е начетен човек, но маша на КГБ, а Едвард Радзинки е много интересен автор. Мислите му за Русия са до голяма степен правдиви, макар че и там имам забележки. Така например Русия открай време е страна на големите социални контрасти – ужасяваща бедност на единия полюс и приказно богатство и разточителство на другия. Ако руснаците наистина бяха толкова егалитаристки настроени, подобни контрасти не би трябвало да съществуват.
При внимателно вглеждане между всички народи по света могат да се открият паралели, но да се постулира твърде голяма близост между руския манталитет-менталитет и българския е рисковано. Дори без емпирични изследвания чисто априори не може да се очаква някакво особено голямо сходство на националните характери на двата народа поради коренно различната им история, политика, географско положение, демографски потенциал и дори антропологичен тип. Всъщност Русия е държава-континент и сравненията с България са даже гротескни.
А и емпиричните наблюдения не подкрепят една такава теза. Някои антрополози делят цивилизациите на колективистични и индивидуалистични. Русия в тази класификация е по-скоро колективистична цивилизация, много по-азиатско-ориенталска, отколкото българската, която клони много повече към индивидуализъм (и прагматизъм). А модерната демокрация е англосаксонско изобретение. Всички други неанглосаксонски страни само имитират повече или по-малко успешно този модел, израснал на друга почва и при други исторически условия. Все пак се оказва, че дори страни с много слаба демократична традиция като Германия или с нулева демократична традиция като Япония при определени обстоятелства след 1945 могат успешно да се трансформират в демократични общества (при Япония с много уговорки).
Българите би трябвало по-скоро да се сравняват с другите средиземноморски народи като португалци, испанци, италианци и съседните балкански народи и тогава ще се открият много повече прилики, отколкото с руснаците.
Публикуване на коментар