Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

понеделник, 12 октомври 2009 г.

Ще заведе ли България дело срещу Русия за щетите, нанесени на нашата икономика от прекъсването на газовите доставки през миналата зима?

Ще заведе ли „Булгаргаз” дело против „Газпром” и българските посредници?

Отворено писмо до Г-н Трайчо Трайков, Министър на икономиката, енергетиката и туризма

Уважаеми г-н Трайков,

Разрешете ми да кажа няколко думи за себе си, за да разберете защо се обръщам към Вас чрез медиите.

Първоначално бях филолог, продължавам да работя за българската култура извън България. През последните години обаче си изкарвам прехраната като юрист. От година и половина се занимавам по-специално с международно публично право и международен арбитраж (можете да прочетете моя статия за делото между Република Македония и Гърция в текущия брой на „Правен свят”; публикувам в специализираното англоезично издание Oil, Gas & Energy Law, http://www.ogel.org/, както и на френски език). В момента работя върху материал за делото EVN AG v. The Former Yugoslav Republic of Macedonia, което сигурно следите с интерес.

Не представлявам нито една институция и не лобирам за никого. Бих искал да разбера какви са шансовете „Булгаргаз” да заведе арбитражно дело против „Овергаз Инк” АД, като привлече към делото и „Газпром”. За пълна фактология и възможностите за подобно дело ще си позволя да Ви препратя към моя предишна публикация за „Правен свят”, писана преди ГЕРБ да спечели изборите. Тогава българската юридическа общност очакваше, че новото правителство ще изяви ясна позиция по случая. Все още нищо не е направено по въпроса.

Ще припомня, че дори Вашият предшественик Петър Димитров, който не се славеше с особена русофобия, твърдеше публично още през месец март 2009 г., че ведомството му провежда юридически консултации за завеждането на искове както срещу Русия, така и срещу Украйна заради прекъсването на газовите доставки, което причини на българската икономика загуби от 500 млн. лв., по оценки на Вашето Министерство. Ще припомня също, че Москва е изразила готовност да окаже юридическа помощ на България при евентуален иск срещу Украйна заради спирането на доставките на руски газ за България в началото на януари, за което “Газпром“ продължава да твърди, че е виновен изцяло Киев. В статията си по въпроса обяснявам, че такова дело срещу Украйна би било възможно въз основа на Европейската Енергийна Харта, но според политици от „Синята коалиция”, с които имах възможността да говоря, подобно дело не би било политически целесъобразно. Все пак, националните интереси не стоят ли над злобата на деня?

Наистина, щетите, които би могло да се докаже, че Украйна е нанесла на България заради евентуално затрудняване или отклоняване на транзитиращите въглеводороди, няма да бъдат големи, но дело против Украйна било могло да се заведе и символично, после дори да се оттегли искът. Политическата полза от такова дело би била голяма, защото така Вашето министерство би могло да контрира негативните реакции на Москва заради делото против „Овергаз” и „Газпром”. България иска компенсации, Москва реагира остро, София отговаря, че е готова да се съобрази с мнението на Москва и да заведе паралелно дело против Украйна. Схемата е проста.

Мълчанието по тези въпроси може да означава много неща. Възможно е предишното правителство да е постигнало споразумение с „Газпром”, което да не позволява да се искат компенсации. Но обществото има право да знае какво точно е подписано. Очакванията към Вашето правителство като опозиция на „Тройната коалиция” са именно в тази насока. Ако все още има възможности за дело, не е ли редно такова дело незабавно да бъде заведено? В сегашната кризисна ситуация, правителството би могло да добави няколкостотин милиона от компенсации в държавната хазна.

Съзнавам, че тези проблеми са деликатни, и че Вашето министерство продължава до голяма степен политиката на „Тройната коалиция” относно енергийните проекти, свързани с Русия. Но именно, дори Вашият предшественик говореше за компенсации и арбитражно дело! Обществото има право да знае каква е точно Вашата позиция.

Ето защо се обръщам към Вас чрез медиите. В случай, че не успеете да ми отговорите, обществото има право да знае, че поне един човек Ви е задал важен въпрос.

С най-голямо уважение,

Атанас Попов

Няма коментари: